what was the cost per liter of paint.
we know that
Unit Rate is the ratio of two measurements in which the second term is
we have
so
Corey bought of paint for
by proportion
Find the cost of one liter of paint
therefore
the answer is
the cost per liter of the paint is equal to
Answer: 7
Step-by-step explanation:
Given:Henry and 28 classmates go to the roller skating rink .
⇒ Total classmates=1+28=29
Capacity of van=11 students
To find the number of students are in van which is not full, we need to divide total students by capacity of van
On dividing 29 by 11 we get,
Quotient=2, Remainder=7
As 29=2×11+7
Therefore number of vans which are full =2
the number of students remains after 2 van which are full=7
⇒ The number of students are in the van not full=7
Answer:
39 2/10
...I think