4. Frank bought lunch for $5.60 at a diner. He spent $2.00 to ride the bus to the mall and back, and spent $6.50 while he was at the mall. His friend Bill paid him back $5.00 that he had borrowed last week. If Frank arrived at home with $10.50 in his pocket, how much did he have when he left home that morning?

Answers

Answer 1
Answer: Frank had $19.60 dollars when he left home that morning. If you add the $5.60, $2.00, and $6.50 that he spent while he was away from home, because he had that money when he left, you get a total of $24.60. You should then subtract the $5.00 his friend gave him, since he didn't have that when he left home. This brings you to a total of $19.60, which is the amount Frank left home with.
Answer 2
Answer: he had $19.60
u take $5.00 of the amount he had at home then u add the rest
so 5.50+2.00+5.60+6.50=19.60
sorry if im not right



Related Questions

Which phrase correctly orders 2, –3, –15, and –8?
PLEASE ANSWER ASAP! IMPORTANT! MUST BE CORRECT! GIVING OUT POINTS!John stated that when you add an even and an odd integer the answer will be odd. Use these numbers to answer the questions: –13, –8, 16, 23, –7 Is John’s statement always true, sometimes true, or always false? Write two equations to support your answer.
How do you solve substitution to solve the sytem x+y=2-2x+y=2
Find the area of the figure
at a neighboring school, the ratio from boys to girls is 6:5. There are 209 students in the school. How many are girls?

Given CDEFG ≌ HIJKL and CD = 12, DE = 13, EF = 10, FG = 11, and GC = 8, what is HI?Does anyone Know ?

Answers

CDEFG \cong HIJKL \Rightarrow\overline{HI}=\overline{CD}
\n\Downarrow\n \overline{HI}=12


Dominic is buying candy by the pound for a party. For every 10 pounds of candy he buys, he pays $12. What is the cost per pound for the candy?

Answers

Answer:

Cost  per pound for the candy is $1.20

Step-by-step explanation:

Dominic is buying candy by the pound for a party. For every 10 pounds of candy he buys, he pays $12.

10 pounds of candy costs $12

To find the cost of 1 pound of candy we divide the cost of 10 candy by 10

cost of 1 pound of candy = 12/10 = 1.2

Cost  per pound for the candy is $1.20

TO find out how much money is one pound you have to do 12/10
12 divided by 10 is 1.20
SO The cost of one pound is $1.20 

Which graph shows triangle <-4,2> (ABC)

Answers

Answer:

there is no graph to look at. please add the graph

Step-by-step explanation:


Answer:

I have a copy of the graph. Also attached are the choices?

Step-by-step explanation:

A muffin recipe calls for 4 cups of sugar and yields 36 muffins. If amelia only wants 24 muffins, how much sugar will she need?

Answers

She needs only 3 cups of sugar.

What is multiplication?

Multiplication is mathematical arithmetic operation. It is also a process of adding same types of expression to some number of times.

A muffin recipe calls for 4 cups of sugar and yields 36 muffins.

That means one cup of sugar yields 36 / 4 = 9 muffins.

So if we only need 24 muffins then

= 24 / 9

< 3

Therefore, Amelia needs only 3 cups of sugar to yield 24 muffins.

To learn more about the multiplication;

brainly.com/question/19634536

#SPJ2

I am not 100% on this but I think it is 3. 4*9=36, 3*6=24. Again not sure but here is MY answer just in case.

The table shows a golfer's scores for four rounds of a recent US Women's Open. Her total score was even par. What was her 3rd round score?

Answers

The definition of par in golf is the predetermined number of strokes that a golfer should require to complete a hole. Even par means that he has made out the expected hits is made , no more no less.

To translate this  into equation even par would have a sum equal to 0. 
 
thus 
(-1)+(-3)+(s)+(+2)=0

and finding s will give us

s = + 2 

Hope my answer would be a great help for you.    
If you have more questions feel free to ask here at Brainly.  

Answer:

The value of s is plus 2.

Step-by-step explanation:

Par is the number of strokes that a golfer requires to complete a hole.

"Even par" is the term used ,when a golfer uses the same number of strokes as a hole's par rating means no more or no less.

Here, we will equate all the scores to zero, to get the value of s.

(-1)+(-3)+(s)+(+2)=0

=> -1-3+s+2=0

=>-4+s+2=0

=> s=4-2=2

Therefore, s=+2

barb is making a bead necklace. she strings 1 white bead then 3 blue beads then 1 white bead and so on. write the numbers for the first 8 beads that are white. what is a rule for the pattern?

Answers

The first 8 white beads in the pattern is 8 white beads because 1+1+1+1+1+1+1+1=8. The pattern is 1 white, 3 blue, 1 white, 3 blue, and keep going on.= the same way.



Hope I helped:)
If Barb starts with a white bead, then a white bead will occur in every subsequent fourth bead. So it will be 1 + 4(7) to find the number of beads strung to get 8 white beads.