Answer:
Cost per pound for the candy is $1.20
Step-by-step explanation:
Dominic is buying candy by the pound for a party. For every 10 pounds of candy he buys, he pays $12.
10 pounds of candy costs $12
To find the cost of 1 pound of candy we divide the cost of 10 candy by 10
cost of 1 pound of candy = 12/10 = 1.2
Cost per pound for the candy is $1.20
Answer:
there is no graph to look at. please add the graph
Step-by-step explanation:
Answer:
I have a copy of the graph. Also attached are the choices?
Step-by-step explanation:
She needs only 3 cups of sugar.
Multiplication is mathematical arithmetic operation. It is also a process of adding same types of expression to some number of times.
A muffin recipe calls for 4 cups of sugar and yields 36 muffins.
That means one cup of sugar yields 36 / 4 = 9 muffins.
So if we only need 24 muffins then
= 24 / 9
< 3
Therefore, Amelia needs only 3 cups of sugar to yield 24 muffins.
To learn more about the multiplication;
#SPJ2
Answer:
The value of s is plus 2.
Step-by-step explanation:
Par is the number of strokes that a golfer requires to complete a hole.
"Even par" is the term used ,when a golfer uses the same number of strokes as a hole's par rating means no more or no less.
Here, we will equate all the scores to zero, to get the value of s.
=>
=>
=>
Therefore,