How can I solve this system of linear equation by substitution 3x+y=11 and -2x+y=1
Answers
We can answer this question by solving each equation for one variable, and then substituting.
3x + y = 11 Given y = -3x + 11 Subtract 3x from both sides
This equation is now solved for y. Now, let's do the other equation. Make sure to solve it for the same variable.
-2x + y = 1 Given y = 2x + 1 Add 2x to both sides
Now, let's set both equations equal to each other, since they both equal y.
2x + 1 = -3x + 11 Set both equations equal to each other 1 = -5x + 11 Subtract 2x from both sides -10 = -5x Subtract 11 from both sides 2 = x Divide both sides by -5
Now, let's substitute x in for one of the equations we found earlier, so that we can find y.
y = 2x + 1 Given y = (2)(2) + 1 Substitute the x-value, 2 y = 4 + 1 Multiply y = 5 Add
So, x = 2 and y = 5.
Hope this helps!
First will make Equation take on the form of y = mx + b. I've cchosen the second Equation:
y = 2x + 1
Now substitute this equation in for y into the other equation and solve:
You can now plug this x-value back into either equation, and solve for y: y = 2(x) + 1 y = 2(2) + 1 y = 5
Jack buys a bag of 5 apples each equal in size he eat 1/2 of one Apple what fraction did he eat
Answers
You have apples left. You have 5 whole apples, you took one whole apple out, which equals 4 whole apples left. Then with the whole apple you took out, you ate of it. Jack ate of an apple in 5 apples. If you say that Jack ate of 3 apples, then he ate apples. So there isn't any difference when he ate of an apple.
Mikasi and Julie are determining which size sports drink is the better buy per ounce: a 16-ounce bottle for $1.95 or a 36 ounce bottle for $3.05. Who is correct? Explain.Mikas: 16-oz bottle: 12.2¢ per ounce 36-oz bottle: 8.5¢ per ounce
Julie: 16-oz bottle : 8.2¢ per ounce 36-oz bottle: 11.8¢ per ounce
EXPLAIN!!!!
Answers
Mikas is correct because 12.2 x 16 is 195.2, which estimated is 195, and then 8.5 x 36 is 306, which is close enough to the answer. I hope I helped.:)
In what type of situation is it easy to compare two numbers written in scientific notation?Give an answer in a complete sentence.
Answers
To compare two numbers given in Scientific notation, first compare the exponents. The one with the greater exponent will be greater. If the exponent is the same, compare the two numbers that are being multiplied by comparing their decimals.
Using the numbers 2,3,5,8 ounce to make an equation to equal 104
Answers
Do you mean ounce or once
Is 5(2x-3y) equivalent to 10x - 3y? Please help me