You invest $230 to start a sandwich stand and decide to charge $4.25 per sandwich, Set up a Linear Model that determines your profit or loss based on the number of sandwiches

Answers

Answer 1
Answer: so if you price tax (for you ) for $.10 cents  each and you sell 60 sandwich's in one week at  least your profit would be $31 approximately since bread last longer and you still have ingredients make sure you always have some and use coupons and discounts to buy deli meats and bread + condiment or what ever you need  to take the money you earn and buy and after 8 weeks you earn $1,500 then after buying a lot of stock you have $1,300 upgrade to a 500$ buying period to get water drinks and other popular food. sandwich to 4.00 $ water is 2 for 1.50 and any other food over 3.00 yu get the profit of about $2600  getting a used food trruck to caryy on th buisness 

Related Questions

Although Dan's psychology class is sometimes longer or shorter than usual, on average each class is 50 minutes. If the lengths of these classes form a normal curve, which statistic would enable Dan to estimate the probability that any single class will last somewhere between 47 and 53 minutes?
In aboard game you determine the number of spaces you msy move by spinning a spinner and rolling a die. The spinner has three regions: half of the spinner is marked"5" and the other half is equally divided between "10" and "20". The six faces of the die show 0,0,1,2,3,and 4 spots. When its your turn, you spin and roll, adding the numbers together to determine how far you may movefind the mean and standard deviation of the spiner results after you create a probability model for the outcome on the spinner
Find the midpoint of AB if A( -3, 8 ) and B( -7, -6 ).
For all pairs of real numbers M and V where M = 3V + 6, V = ?
PLEASE HURRY, ITS TIMED >>>>...

Justin can read a textbook at a speed of 40 pages per hour. If he's reading a textbook chapter that has 125 pages, how long will it take Justin to finish his reading

Answers

     3,125
------------
 125   : 40
-120
-------
   250
  -240
  -------
     100
   -   80
  --------
      200
    - 200
      ------
          0
read a Chapter books in 3 1/8 hours
3hours and 7.5minutes125/ 40=3r560/40=1.51.5x5=7.5 mins

Which choice is equivalent to the expression below when y  0?√Y^+√9Y^3-3Y√Y

A.Y√10Y-3Y√Y
B.-2Y√11Y
C.Y√Y
D.√10Y^3-3Y√Y

Answers

y√(y)+√(9y^3)-3y√(y)=y√(y)+\sqrt9\cdot√(y^2\cdot y)-3y√(y)\n\n=y√(y)+3y√(y)-3y√(y)=y√(y)\n\nAnswer:C.

Im trying to figure out how to do this 3t-7=5t,then 6t=  i want to know how they get the answer -21

Answers

3t-7=5t
-7=2t |•3
-21=6t
3t-7=5t
3t-5t=7
-2t=7 |·(-1)
2t=-7 |:2
t=-3,5

t=-3,5 |·6
6t=-21

The floor of a rectangular deck has an area of 600 square feet. The floor is 20 feet wide. How long is the floor? A. 30 ft. B. 20 ft. C. 15 ft. D. 45 ft.

Answers

A. 30 ft
 The formula for the area of a rectangle is width x length = area. Knowing this formula, we can solve for the length by dividing the area by the width. 600 divided by 20 is 30.
The floor of a rectangular deck has an area of 600 square feet. The floor is 20 feet wide THE ANSWER IS (A) 30ft

A horse that weighs 1 1/4 tons is carrying a 110 pound person, a 15 ounce water bottle, and a 16 1/2 pound basket what is the weight of the horse, rider, and items in total?

Answers

Answer:

2635.875pounds

Step-by-step explanation:

Converting all the units to pounds for unit consistency. Let's convert

1 1/4tons horse weight and 15ounce water bottle to pounds.

According to the conversion;

1 ton = 2000pounds

1 1/4 tons = (2000×5/4)pounds = 2500pounds

Similarly for the conversion of ounce to pounds;

1 ounce = 0.625pound

15 ounces of water bottle = (0.625×15)pounds

= 9.375pounds

The total weight of the horse, rider, and items in total will give;

2500pounds horse + 110pounds person + 9.375pounds water bottle + 16.5pounds basket

= 2635.875pounds

An item is priced at $13.37. If the sales tax is 4%, what does the item cost including sales tax?A. $13.90
B. $0.53
C. $18.72
D. $27.27

Answers

4% = 0.04

$13.37x0.04= $0.53

13.37=0.53= $13.90

the answer is A.