Answer:
1/64
Step-by-step explanation:
4 times 4 times 4 equals 64, which would be 1/64
Step-by-step explanation:
4 times 4 would give u 16 and then do 16 times 4 and it would give u 64. so the answer is 1/64
Answer:
Jesicaa=$59
Ashley=$71
Devyn=$98
Step-by-step explanation:
Let Jessica's earning be x:
-Given that the total earnings for the three was$228. earnings per person is calculated as:
#Equate their earnings to the 228 to solve for x:
#Substitute for x in each earning equation to determine individual earnings:
By using the concept of inequality, the solution for the correct inequality used between the given numbers is,
Used the concept of inequality, which states that,
A relation by which we can compare two or more mathematical expressions is called an inequality.
Given that,
Compare the numbers (- 3 + 7) and ( - 10 - 2).
Now, to compare the numbers we can solve each side,
(- 3 + 7) = - 3 + 7
= 7 - 3
= 4
(- 10 - 2) = - 10 - 2
= - 12
So, by the definition of positive and negative numbers, we get,
4 > - 12
As positive numbers are always greater than negative numbers.
To learn more about inequality visit:
#SPJ4
Answer:
Step-by-step explanation:
=>
LCM = 16
=>
=>
Answer:
7/16
Step-by-step explanation:
13/16 - 3/8
Lowest common multiple is 16.
= 13/16 - 6/16
Subtract the fractions.
= (13-6)/16
= 7/16
The unit rate is given by the total amount, divided by the number of units. In this case, the amount is 8.25 dollars, and the units are 5.5 kilograms.
So, the unit cost is given by