Pete traveled 1380 miles in two days. The first day, he traveled 1.5 as far as he did the second day how many miles did he drive on the first daya.460
b828
c is incorrect
d.552

Answers

Answer 1
Answer: The only logical answer is B. If you divide 1380 by two, you get 690. It says that he traveled 1.5 as far as the first day. 
Answer 2
Answer:

Answer:

Step-by-step explanation:

The correct answer is d. 552 FOR THE SECONED DAY Question. There are to of them so pay attention when it stays “The FIRST day, he travel 1.5” the other question says “The SECOND day, he travels 1.5”


Related Questions

Solve Mathematics question, in photo. Thank you so much for the help so far:) First picture is the question and second the options.
A traditional western pack of playing cards consists of four suits. Each suit has 13cards. Find the fraction of the playing cards are:a)red. B)diamondsc)face cards. D)black and face cards
What is the inverse of the function f(x) = 1/4x - 12?
A 3 by 4 rectangle is inscribed in circle. What is the circumference of the circle?
M<DAB=60° and m<DCB=(3x)° . what is the value of x?

For which data set is a linear regression most reasonable

Answers

Answer:

C. a set of four data pairs with a correlation coefficient r = –0.8

Step-by-step explanation:

The options for this answer are

A. a set of nine data pairs with a correlation coefficient r = –0.4

B. a set of five data pairs with a correlation coefficient r = 0.3

C. a set of four data pairs with a correlation coefficient r = –0.8

D. a set of six data pairs with a correlation coefficient r = 0.6

The correlation coefficient is a statistical measure about the relationship between two variables. Specifically, it tells if there's a positive or negative correlation, and how strong or weak it is.

The interval of a correlation coefficient is from -1 to 1, and the nearer the value gets to zero, the less correlation exist between variables. If the coefficient is near 1, that means there is a strong positive correlation, and if the coefficient is near -1, that means there's a strong negative correlation.

So, in this case, option C shows a correlation coefficient of -0.8, which is the "highest" coefficient among options, this means that it represents the strongest correlation among options.

Therefore, the best data set that fits a linear correlation is C.

If your data consists of scores from variables that are correlated or those that you already correlated with, then the most reasonable data statistical analysis would be a linear regression. This is used usually in order to determine if one variable predicts the other.

2 The density of a substance can be determinedby finding the unit rate that compares mass to
volume. A nugget of gold has a mass of
463.2 grams and a volume of 24.0 milliliters.
What is the density of gold?
F 11,116.8 g/mL
G 439.2 g/mL
H 0.052 g/mL
J 19.3 g/mL

Answers

Answer:

88888

Step-by-step explanation:

6201005050

Final answer:

The density of a substance, including gold, is calculated by dividing its mass by its volume. For the nugget of gold with a mass of 463.2 grams and a volume of 24.0 milliliters, the density is calculated as 19.3 g/mL.

Explanation:

The density of a substance can be calculated by dividing its mass by its volume. This is also known as the unit rate comparing mass to volume. In the case of the gold nugget, you have a mass of 463.2 grams and a volume of 24.0 milliliters. To find the density, you would divide the mass (463.2 g) by the volume (24.0 mL).

So, the calculation will be as follows:

Density = Mass / Volume = 463.2 g / 24.0 mL = 19.3 g/mL

Thereby the density of gold in this scenario is 19.3 g/mL.

Learn more about Density here:

brainly.com/question/29775886

#SPJ12

Three numbers are in the ratio 6:3:1, and the sum of these numbers is 420. If the first number is reduced by 50%, and the second number is increased by 42, and the sum of the numbers remain the same, find the resulting ratio of the numbers .

Answers

x:y:z\ \ \ \Leftrightarrow\ \ \ 6:3:1\n \n (x)/(z) =(6)/(1)\ \ \ \Rightarrow\ \ \ x=6z\ \ \ \ \ \ \ and\ \ \ \ \ \ \ (y)/(z) =(3)/(1)\ \ \ \Rightarrow\ \ \ y=3z\n \nx+y+z=420\ \ \ \Rightarrow\ \ \ 6z+3z+z=420\ \ \ \ \Rightarrow\ \ \ \ 10z=420\ /:10\n \nz=42\ \ \ \Rightarrow\ \ \ \ x=6\cdot42=252\ \ \ \ and\ \ \ \ y=3\cdot42=126\n \n \na=x-50\%x=50\%x= (1)/(2) \cdot252=126=3\cdot42\n \nb=y+42=126+42=168=4\cdot42\n \nc=420-126-168=126=3\cdot42\n \na:b:c\ \ \ \Leftrightarrow\ \ \ 3:4:3

A coin is tossed 40 times. Heads appeared 18 times. Find the experimental probability of landing on heads.

Answers

The experimental probability of landing on heads will be 9/20 or 0.45.

What is probability?

Its basic premise is that something will almost certainly happen. The percentage of favorable events to the total number of occurrences.

A coin is tossed 40 times.

Heads appeared 18 times.

Total events = 40

Favorable events = 18

Then the experimental probability of landing on heads will be

P = 18 / 40

P = 9 / 20

P = 0.45

More about the probability link is given below.

brainly.com/question/795909

#SPJ2

18 out of 40

(18)/(40) = (9)/(20) = 0.45 = 45 \%

Dish Network charges $100 for installation plus $55 each month for their service. If you have spent a total of $540, how many months have you had Dish Network?

Answers

Answer:

8  months

Step-by-step explanation:

cost = 100 + 55m where m is the number of months

540 = 100 + 55m

Subtract 100 from each side

540-100 = 100 + 55m -100

440 = 55m

Divide each side by 55

440/55= 55m/55

8 = m

8 months

Answer:

Step-by-step explanation:

55m + 100 = 540

55m = 440

m = 8 months

Factor the expression 9x^2 -49

Answers

9x² - 49
3x × 3x = 9x²
-7 × 7 = -49

(3x - 7)(3x + 7)