Please help with this question and explain it. :) ty in advance.
Answers
So first we add the total pounds of harvested crop by the total number of hours: 48/24 which is 2 So 2 pounds of crop is harvested every hour, assuming that the working is constant throughout all four workers. So: Employee - A: 12 pounds B: 8 pounds C: 12 pounds D: 16 pounds
Is and angle made of any two rays
Answers
two rays that share a vertex.
If to rays share a vertex than yes
Complete the pattern 1, 3, 9, 27, 81. ....
Answers
1,3,9,27,81,243 :)))
1,3,9,27,81,243 hope it helps
mr carlos buys 1,080 apples. 1/9 of the apples are rotten. he sells the rest at $2 for 10 apples. how much does he earn from the sale
Answers
Answer:
$192
Step-by-step explanation:
Mr. Carlos sells 1080 * 8/9 = 960 apples
960 apples * $2/10 apples = $192
Jason And Maria competed in the long jump Jason long jump was 98 Maria was 3 yards how much longer with Maria jump then Jason's
Answers
Maria jumped 10 feet more than Jason 108-98. :)
a veterinarian purchases some medication for $19.50 and wants to make a $2 profit. what is the percent markup on this medication
Answers
so he has to sell it at 19.5+2=21.5 dollars
so assume19.5=100% the markup is 2 dollars 2=x% find x if 19.5=100%
so since they are proportionite 19.5:100 and 2:x if we make them fractions and flip one of them then multiply we will get 1 since 2/4=1/2 2/4 times 2/1=4/4=1 so
19.5/100 times x/2=19.5x/200=1 19.5x/200=1 multiply both sides by 200 19.5x=200 divide both sdies by 19.5 x=10.256 aprox x=10.3% markup