The graph below shows the solution to which system of inequalities​
the graph below shows the solution to which system of - 1

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

Option A is the answer

Step-by-step explanation:

In the figure attache a solid straight line has been drawn at y = 2 and the area above this line will be represented by y ≥ 2

Similarly area below the dotted line will be y < x

Now area which is common to both is colored area in blue.

So, the system of equations will be y ≥ 2 and y < x

Option A. is the answer.

Answer 2
Answer:

Answer:

A

Step-by-step explanation:


Related Questions

Which of the following models a linear function for the amount of money, A, Sonya has in a savings account if she has saved $300 and plans to save and additional $20 per month, m?A(x) = 20 + 300m A(x) = 300 - 20m A(x) = 15m A(x) = 300 + 20m
Claire and Richard are both artists who paint canvas. Claire uses the polynomial 50x^2+250 to decide how much to charge for her paintings. Richard uses the polynomial 40x^2+350 to decide how much to charge for his paintings.In each polynomial x is the height of the painting in feet. To the nearest tenth for what height will both Claire and Richard charge the same amount for a painting?
The point-slope form of the equation of a line that passes through points (8, 4) and (0, 2) is y – 4 = (x – 8). What is the slope-intercept form of the equation for this line?
Help please and thank you!
A picture frame for a square picture has an area of 80 square inches. What is the length of the picture?

If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie?

Answers

Answer:

$0.25 is the cost per cookie

Step-by-step explanation:

Unit rate defined as the rate are expressed as a quantity as 1 such as 4 meter per second or 4 miles per hour

As per the statement:

If three dozen cookies cost $9.

Use conversion:

1 dozen = 12

then;

3 dozen = 36

then;

36 cookies cost $9.

Cost of cookies = $9

Number of cookies = 36

Then by unit rate definition we have;

\text{Cost per cookies} = \frac{\text{Cost}}{\text{Number of cookies}} = (9)/(36)

\text{Cost per cookies} = (1)/(4) = \$ 0.25

Therefore, $0.25 is the cost per cookie

25 cents per cookie

A first number plus a second number is 10. Twice the first number plus the second totals 26.

Answers

1st number = x
2nd number = y

2x + y = 26
                    -
  x + y = 10

x = 16

26 - (2 x 16) = -6

10 - 16 = -6


Number 1 is 16
Number 2 is -6


How many roots does the function have?f(x)= x^6 + 2x^5 - 2x^4 + 3x^3 + 4x^2 - 5x +7


A. 21

B. 2

C. 6

D. 7

Answers

Answer:

  C.  6

Step-by-step explanation:

The degree of the polynomial function is 6. The "fundamental theorem of algebra" tells you the number of roots is equal to the degree of the polynomial.

f(x) has 6 roots.

There are 63 new houses being built in a neighborhood. last month 1/3 of them were sold. this month 2/7 of the remaining houses were sold. How many houses are left to be sold?

Answers

Answer: 49 houses

Step-by-step explanation:

63 x 1/3 =63/3= 21 houses were sold last month. 63 - 21 = 42 houses remained unsold last month. 42 x 2/3 =[42 x 2] / 3 = 84 / 3 = 28 houses were sold this month. 21 + 28 = 49 houses sold altogether.

Factor 5(4x -3)+x(4x-3) using GCF

Answers

The factor of the expression 5(4x – 3) + x(4x – 3) will be (4x – 3) and (x + 5).

What is a factorization?

It is a method for dividing a polynomial into pieces that will be multiplied together. At this moment, the polynomial's value will be zero.

The expression is given below.

⇒ 5(4x – 3) + x(4x – 3)

Then the factor of the expression will be

⇒ (4x – 3)(x + 5)

More about the factorization link is given below.

brainly.com/question/6810544

#SPJ2

Here is the answer your only common factor is the 4x-3 so you eliminate that to get 5+x however you then have to multiply the 5+x but the GCF to get
(4x-3)(5+x)

John wants to fence in a portion of his back yard. The dimensions of the area is 12 1/2 yards long and 5 1/2 yards wide. How many feet of fencing does john need to buy to enclose this area?

Answers

25 and 11... so, ultimately, it would be 36 feet of fencing that he needs.

           ---------------------------------
           |            5 1/2 yards         |
           |                                       |
           |                                       |
           |                                       |
           |                                       |    12 1/2 yards
           |                                       |
           |                                       |
           |                                       |
           ____________________
                       5 1/2 yards

The surface of this shape is called a rectangle.
Opposing sides of the rectangle are of equal length .
To fully fenced backyard you have to put a fence line the sides of the rectangle. The length of the fence will be equaled total sides of the rectangle.
the sum of the sides of the rectangle = perimeter of a rectangle
 2a   +   2b                                          = P

a = 12 1/2 yards
b =  5 1/2 yards

2* 12 1/2 yards + 2* 5 1/2 yards = 25yards + 11 yards = 36 yards

Answer : 36 uards