Approximate the real zeros of f(x)=2x^4-x^3+x-2 to the nearest tenth. a. , 1 c. 0, 1 b. , d. , 0 Please select the best answer from the choices provided

Answers

Answer 1
Answer: ANSWER

-1.0, 1.0

EXPLANATION

The given polynomial function is

f(x) = 2 {x}^(4) - {x}^(3) + x - 2

According to the Rational Roots Theorem, the possible roots of this function are;

\pm1,\pm (1)/(2)

We now use the Remainnder Theorem to obtain;

f(1) = 2 {(1)}^(4) - {(1)}^(3) + 1 - 2

f(1) = 2 - 1+ 1 - 2 = 0

f( - 1) = 2 {( - 1)}^(4) - {( - 1)}^(3) - 1 - 2

f( - 1) = 2 + 1 - 1 - 2 = 0

But;

f( (1)/(2) ) = - 1.5

f( - (1)/(2) ) = - 2.25

Since f(1)=0 and f(-1)=0, the real zeros to the nearest tenth are:

-1.0 and 1.0
Answer 2
Answer:

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Just took the test


Related Questions

Need help ASAP!! Which of the following equations is of a parabola with a vertex at (0, 2)?
How do you do 7x > 56
how to find the volume of a paper bag with the width of 6 inches, a BASE of 13 inches , and a height of 24 inches?
-17. a – b and a - bIs it greater or equal
Alex is installing wooden flooring in his room. The room is rectangular in shape with length of 12 feet and width of 10 feet. If the total cost of the wooden flooring is $600, what is the unit price of the flooring per square foot?

Needs help soon almost due

Answers

Answer:

3: 4 2/5

4: 3

Step-by-step explanation:

#3 Work:

-(3 + 1/5) + 7 + 3/5

-3 - 1/5 + 7 + 3/5

(-3 + 7) + (-1/5 + 3/5)

4 + 2/5

Answers: 4 2/5

#4 Work:

-5 + 2 - 8 + 14

Answer: 3

Tha anwler kill hase tu bk 17492729366399

There are 16 girls and 20 boys in the school band what is the ratio in the simplest form of girls to boys ?

Answers

The ratio in simplest form is 4:5.

What is ratio?

The ratio is defined as the comparison of two quantities of the same units that indicates how much of one quantity is present in the other quantity.

here, we have,

There are 16 girls and 20 boys in the school band

so, the ratio is,

16/20,

divide both by 4

and you get 4/5

Hence, the ratio in simplest form is 4:5.

To learn more on ratio click:

brainly.com/question/13419413

#SPJ2

16/20, divide both by 4 and you get 4/5 as the ratio in simplest form

Graph the equation and identify the y- intercept y=1/4 x

Answers

y intercept is where th line crosses the y axis or when x=0

set x=0

y=1/4(0)
y=0

y intercept is 0 aka (0,0)

to graph, we need slope
subsitute poits
x=4, y=1
x=8,y=2
graph points (0,0), (4,1), (8,2)

What is the value of x when 2x + 3 = 3x – 4 ?
A. –7
B. -1/5
C. 1
E. 7

Answers

2x + 3 = 3x - 4\n 3x-2x=3+4\n x=7
2x+3=3x-4\ \ \ \ /-3\n2x+3-3=3x-4-3\n2x=3x-7\ \ \ \ /-3x\n2x-3x=3x-3x-7\n-x=-7\ \ \ \ /:(-1)\nx=7\n\nAnswer:E

Help please last one

Answers

Okay, this is really easy:) He goes 3/8 miles and 1 and 3/8 miles. to add this together you just go across the top. Discard the 1 for a couple of seconds. so you have 3/8 + 3/8. Now go across the top so you get 6/8. simplify that, (divide by a common number, don't know if you know that or not) so, 2 in this case. you get 3/4. Your answer is 1 and 3/4. Hope this helps and isn't ridiculously confusing:) 
Simple....

you have (3)/(8) and 1 (3)/(8)

It's asking you how much Bobbi skated altogether.

So...just add...

to make it easy...see this way...

1 (3)/(8)
+
  (3)/(8)

You can see it's just (3)/(8) + (3)/(8)

=(6)/(8)

Simplifying it...

=(3)/(4)

Thus, your answer... 1 (3)/(4)

(A)

Dante earned $7.25 for each hour he worked. If he worked 8 hours a week for 4 weeks, how much did he earn?

Answers

Dante earn $232 in 4 weeks.

What is Multiplication?

To multiply means to add a number to itself a particular number of times. Multiplication can be viewed as a process of repeated addition.

Given that;

Dante earned $7.25 for each hour he worked.

And, He worked 8 hours a week for 4 weeks,

Here, Total hours for work = 8 x 4

                                         = 32 hours

Since, Dante earned $7.25 for each hour he worked.

Hence, Total amount to earn in working is,

⇒ 32 × $7.25

⇒ $232

Thus, Dante earn $232 in 4 weeks.

Learn more about the multiplication visit:

brainly.com/question/10873737

#SPJ2

he makes $232 because 8 x 4 =32 and 32 x 7.25 = 232