If you would like to solve this expression, you can calculate this using the following steps:
1 + 4 = 5
2 + 5 = 12
3 + 6 = 21
4 + 7 = 32
5 + 8 = 45
6 + 9 = 60
7 + 10 = 77
8 + 11 = 96
The correct result would be 8 + 11 = 96.
.56 is the answer....
The difference between constructing and drawing geometric figures is as follows:
To construct geometric figure you use many tools like protractor, compass, ruler, scale, square, among others. So you need an accurate representation of the geometric figure. On the other hand, to draw a geometric figure you only need a pencil to do that. You don't need an accurate representation of the geometric figure.
A real-world example of each:
Think about an civil engineer who is constructing a building. He would need many tools to do that. In fact, he would need an building which is an accurate representation of the drawings he made using a software. He would need the accurate measurements and the correct location of each characteristic points of the building. So, this is the construction. On the other hand, when starting with the project, the civil engineer maybe took a paper and began drawing an sketch of his building, he only needed a pencil to do that, so this is the drawing made by hand.
Answer:
2x^2-x+1
Step-by-step explanation:
Answer:
2x² - x + 1
Step-by-step explanation:
Brand B: 20 ounces for $63.80
a.
Both brands cost the same per ounce.
b.
Brand A is the better buy.
c.
Brand B is the better buy.
d.
There is not enough information provided to determine the better buy.
Determine how much cost one ounce in both cases:
1. Brand A: 14 ounces for $44.66, then 1 ounce costs
2. Brand B: 20 ounces for $63.80, then 1 ounce costs
As you can see both brands cost the same per ounce.
Answer: correct choice is A.
Both brands have the same cost which is 3.19 dollars/ounce. The correct answer is option A.
In mathematics, divides left-hand operands into right-hand operands in the division operation.
To determine which brand is the better buy, we need to compare the cost per ounce of each brand.
For brand A:
Cost per ounce = 44.66/14
Apply the division operation,
Cost per ounce = 3.19 dollars/ounce
For brand B:
Cost per ounce = 63.80/20
Cost per ounce = 3.19 dollars/ounce
Therefore, both brands have the same cost per ounce.
Hence, the correct answer is option A.
To learn more about the division operation click here :
#SPJ5
Answer:
a lot of possible answers
Step-by-step explanation:
think of two negative numbers with a difference of 2
let's say -5 and -3
-5 - -3 = -2
-10 and -8
-10 - -8 = -2
-1000 and -998
-1000 - -998 = -2
you got the pattern? :)
Answer:
23/39
Step-by-step explanation:
Step 1:
12/13 + ( - 1/3 )
Step 2:
36/39 - 13/39
Answer:
23/39
Hope This Helps :)