The ratio of length to width in Gus's driveway is 13 yards to 4 yards . What is the ratio in feet?

Answers

Answer 1
Answer: The answer would be 624 ft. I think im not in ratio yet...

Related Questions

Out of 150 people, 36 people About how many people out of 350 would likely wear blue jeans?
How do you write 4 1/3+q =5 1/6 as a word sentence
Find the surface area of a rectangle prism
I don’t understand Please help!
hugo purchased a new bed. the bed was a great deal at 60 percent off of the original cost. the bed originally cost $245

John gets paid $6 for each of the first 40 toy cars he makes in a week. For any additional toy cars beyond 40, his pay increases 50%. How much does John get paid in a week in which he makes 48 toy cars?

Answers

John get paid in a week in which he makes 48 toy cars = $312

Step-by-step explanation:

Step 1 :

  • Pay for each first 40 toy cars = $6
  • Pay for each additional toy car = increase in 50% of $6

Step 2 :

50% of $6 = (50/100)*$6 = $3

Pay for each additional toy car = (50% of $6) + $6

                                                   = $3 + $6 = $9

Step 3 :

Pay for total of 48 cars = pay for 1st 40 cars + pay for additional 8 cars

                                      = $6(40)  +  $9(8)

                                      = $240 + $72

Pay for total of 48 cars = $312

815 gal/h convert to qt/sec

Answers

Answer:

0.905 qts/s

Step-by-step explanation:

First we have to know the equivalent of each unit

1 gal is equal to 4 qt

1 hour is equal to 3600 sec

Now we have to order each of the units 815 (gal)/(h)(4 qt)/(1 gal) *(1 h)/(3600 sec)

(815 gal*4 qt)/(1 gal) =3260 in this step the gal are eliminated

Now we have to convert the seconds

(3260 *1 hour)/(hour*32600 sec)  =0.905

Now we convert the hour to seconds

so the answer is 0.905qt/sec

(815*4÷60) qt/ (60÷60) sec

Answer this challenge question thanks

Answers

if you ask what is x it's 8 and if you ask the D it's 86.

Jemina flips a disc with one side black and the other side white. What is the probability that the 16th flip will result in the disc landing white side up? 1/2
1/15
1/16
15/16

Answers

1/16, hope this answers your question! :D

Hank bought 2.4 pounds of apples. each pound cost 1.95. how much did hank spend on the apples.

Answers

2.4 X 1.95 = $4.68.. You multiple the two together.

Final answer:

In this mathematics problem, we needed to find out how much money Hank spent on apples. We did this by multiplying the amount of apples he bought (2.4 pounds) by the cost per pound ($1.95), which resulted in $4.68.

Explanation:

The subject of this problem is mathematics, specifically multiplication and money calculations. To find out how much Hank spent, we need to multiply the amount of apples he bought (2.4 pounds) by the cost per pound ($1.95). Here's a step-by-step way to do it:

  1. Hank bought 2.4 pounds of apples.
  2. The cost of the apples is $1.95 per pound.
  3. We need to multiply the amount of apples by the cost per pound, so 2.4 * $1.95.
  4. The equation looks like this: 2.4 * $1.95 = $4.68.

So, Hank spent $4.68 on apples.

Learn more about Multiplication and Money Calculations here:

brainly.com/question/35865548

#SPJ2

use compatible numbers to estimate the quotient of 46.1÷2.3 plz help

Answers

rounding 46.1 to 46 and then rounding 2.3 to 2. when you divide 46 and 2 you will get an answer of 23. hope this helped :)