Aiden wants to find the mass of a bowling ball. which unit should he use?

Answers

Answer 1
Answer: he should use pounds!
because we know that bowling balls are not light enough to use ounces or grams. And they are not heavy enough to use tons. Usually when you go to bowling alleys they have different bowling balls because they all weigh different pounds :D
i hope this makes sense lol 
have a good one

merry christmas
Answer 2
Answer:

Answer:

grams

Step-by-step explanation:


Related Questions

Ms rodriguez planted 24 tulips in her flowerbed. of the tulips 1/3 are red how many tulips are red
To the nearest ten thousand, the population of Vermont was estimated to be about 620,000 in 2008. What might have been the exact population of Vermont in 2008?
Solve for x. Show all steps:1/5x+1/4x=1/2x+2 Simplify. -2/5(15x-20y+5) BTW how do you add pictures?
Predict what the graph of the following quadratic function will look like. (If you have a graphing calculator, you can use it to verifyyour prediction.)y = 2x + 6a. w-shaped; y-intercept (0,6); symmetrical with respect to the y-axisb. o-shaped; y-intercept (0,6); symmetrical with respect to the y-axisU-shaped; y-intercept (6, 0); assymmetrical with respect to the y-axisn-shaped; y-intercept (0,6); assymmetrical with respect to the y-axi
One angle in a right triangle measures 15 degrees.what is the measure of the other acute angle in this triangle?A)65 degrees B)75degrees C)105degrees

How many eighths are in 5 5/8?

Answers

45/100 or 9/20 because:
5 5/8=5.625 and 1/8=0.125 and 5.625/0.125=45
and 45 as a fraction is 45/100 or 9/20
8/8 are in one whole number. 8 × 5 = 40. 5/8 (from the fraction) 40 + 5 = 45 45 "8"'s

Please answer ASAP! An explanation is a MUST REQUIREMENT in order to receive points and the Brainliest answer. Thank you.

Answers

MULTIPLY BY FOR BECAUSE IT SAYS 4X WHICH MEANS FOUR TIMES SO 4*3/2 HOPE THIS HELPS HOPE I AM BRAINLIEST I NEED IT 

I would pick the third choice because in order to find x, you must multipy your 4.

The baker recipe for loaf of bread calls 12 ounces of flour if he uses all of his flour to make loves of bread how many full loaves can he bake in two weeks

Answers

Answer:

102 full loaves of bread

Step-by-step explanation:

The complete question includes the next datum:  

A baker uses 5.5 pounds of flour daily

In two weeks, that is, 14 days, he will use: 5.5 pounds * 14 = 77 pounds

The equivalency between pounds and ounces is

1 lb = 16 oz

Then, 77 pounds * 16 = 1232 ounces

Each loaf of bread calls 12 ounces of flour, so 1232 ounces / 12 ≈ 102 full loaves of bread

12 times 2 equals 24 so the Baker can make 24 loaves of bread

How to write six billion sixty- seven million four hundred four thousand thirteen and nineteen thousandths in standard form?

Answers

The standard form of "six billion sixty-seven million four hundred four thousand thirteen and nineteen thousandths" is 6,067,404,013.019.'

To write "six billion sixty-seven million four hundred four thousand thirteen and nineteen thousandths" in standard form, we'll first write each part in its numeric form and then sum them up.

Six billion: 6,000,000,000

Sixty-seven million: 67,000,000

Four hundred four thousand: 404,000

Thirteen: 13

Nineteen thousandths: 0.019

Now, add them all together:

6,000,000,000 + 67,000,000 + 404,000 + 13 + 0.019 = 6,067,404,013.019

The standard form of "six billion sixty-seven million four hundred four thousand thirteen and nineteen thousandths" is 6,067,404,013.019.

To know more about standard form here

brainly.com/question/19169731

#SPJ2

Standard for would be 6,670,404,013.19

If a = -2, then 2a2 – 5a + 6 equals
A. -12.
B. 4.
C. 8.
D. 24.

Answers

Answer:

C IS THE ANSWER

Step-by-step explanation:

2 x -2= -4

-4 x 2 = -8

-8 - 5 x -2 = 2

and 2 + 6 = 8

What is the estimated sum of an orange that costs $0.69 and a hot pepper that costs $0.15 if their prices are rounded to the nearest ten cents and then added together?(A)$0.70
(B)$0.80
(C)$0.90
(D)$1.00

Answers

The answer is (c)

- Since $0.69 has a nine in the ones column, you'd round it up to $0.70.

- Since $0.15 has a five in the ones column, you'd also round it up. To $0.20.

- $0.20+$0.70=$0.90