What is the unit rate of 8 miles and 92 minutes?

Answers

Answer 1
Answer: 11.5 minutes per mile

Related Questions

Sole at least one. Thanks!​
Describe the error in writing the sentence as an equation a number n is 5 more than 12
V varies inversely with T and V = 18 when T = 3. Which equation shows this relationship?A)54/T B)v=6/T C)v=54T D)v=6T
Jerry spend $42 to by some shirts. Each of the shirts cost the same whole-dollar amount. How many shirts could he have bought?a.4b.5c.6d.8
Every member of the family gives a gift to every other member of the family. There are ten members this year. If there are just 2 members exchanging gifts, how many gifts will be exchanged

How many degrees does the hour hand of a clock turn between 3p.m and 7:30p.m

Answers

It turns 4 times because 3 x 4 = 7

give thanx plz

It turns 4 times i think

For her cell phone plan, Heather pays $30 per month plus $0.05 per text. She wants to keep her bill under $60 per month. Which inequality represents the number of texts, t, Heather can send each month while staying within her budget? A)t < 600. B) t > 600. C) t < 1,800. D) t > 1,800

Answers

so 30+0.05t<60 is the equation so
subtract 30 from both sides
0.05t<30
multiply by 100
5t<3000
divide by 5
t<600
she can send less than 600 texts to stay below 60 dollars
so the answer is B

You buy a bicycle helmet for $22.26, which includes 6% sales tax. The helmet is discounted 30% off the selling price. What is the original price

Answers

If you paid $22.26 after the discount and tax then 30% is 0.30 and 30% OFF is 1-0.30=0.70
Tax is 6% or 0.06 and along with the initial is 1+0.06=1.06 so P is original price in P×0.70×1.06=22.26
P×0.742=22.26
P=$30 was the original price

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

$30

Which pair of rectangles is similar ? A 3,8 and 2,6 B 3,8 and 2,5
C 3,9 and 2,6
D 3,6 and 2,9 ?

Answers

D because they are equal the same if you do 3×6=18 and 2×9=18
They have the same area amount.
~JZ
Hope it helps

Algebra 2 questions

Answers

Answer:

x=-15

Step-by-step explanation:

2/3+1/x=2/5-3/x

1/x+3/x=2/5-2/3

4/x=-4/15

x=-15

Jenna buys 12 lb of meat. Some of the meat is chicken and costs $1.90/lb. The rest is beef, which costs $4.30/lb. She spends a total of $34.80Which equation models this situation?
Let c represent the number of pounds of chicken she buys.
A. (1.9 + 4.3)(12 – c) = 34.8
B. 4.3c + 1.9(c + 14) = 34.8
C. 4.3c + 1.9(12) = 34.8
D. 1.9c + 4.3(12 − c) = 34.8

Answers

The answer of this question is c
4.30c+1.90 (12)=$34.80