Answer:
The answer is C
Step-by-step explanation:
The cost per jar of honey is $1.15. To find unit cost, take total cost and divide it by the total number of units.
~But please help, and say which one goes to which blank. Thank you. :)
2.
PLEASE SHOW WORK and these codes actually fractions if u press to answer:)
Let's see -
Let's solve the first question step-by-step
(WARNING - This may confuse you a little)
1)
4 1/8 + 2 1/3
= 33/8 + 2 1/3
= 33/8 + 7/3
= 155/24
= 6 11/24 --------> Note that this is your final answer and it already looks simplified down to its simplest form. :)
_____________________________________________________
2) This equation, as far as solving it, is no different than number 1. Let's go for it!
5 17/18 - 2 2/3
= 107/18 - 2 2/3
= 107/18 - 8/3
= 59/18
= 3 5/18 -----------------> This is your final answer, and, as before, it looks simplified enough.
↑ ↑ ↑ Hope this helps! :D
The rate of increase for the function by using formula and identity are,
⇒
Using formula and identity are,
And,
Given that,
The function is defined as,
⇒
We have to find the rate of increase of the given function.
⇒
Differentiate the function with respect to x,
⇒
Then, we get;
⇒
⇒
Using the identity ,
So, the rate of increase of function is,
⇒
To learn more about the function visit:
#SPJ4
a) 2-x b) 1 C) x-2 d) 2-2x
5 - 2x - 3 + x = (5 - 3) + (-2x + x) = 2 - x
Answer:
f(2)=5, f(-2)=-7
Step-by-step explanation:
Step 1 : f(2)=3(x)-1
f(2)=5
Step 2 : f(-2)=3(x)-1
f(-2)=-7