Mixed ReviewJorge bought a crate of floor ties
for $95.94. The crate had 6 boxes of floor tiles. Each box
1. contained 20 floor tiles. Write and solve an
equation to determine the cost per box, b. Then
write and solve a second equation to determine the cost per tile, t, to the nearest cent.
2. A convenience store sells two brands of orange juice. Brand A contains 8 fluid ounces and
costs $1.28. Brand B contains 12 fluid ounces and costs $1.68. What is the difference in cost, in
dollars, per fluid ounce between the two brands of juice?
Mixed Review Jorge bought a crate of floor ties for - 1

Answers

Answer 1
Answer:

Answers with working:

1.

Cost of a crate of floor tiles = $95.94

The crate has 6 boxes of floor tiles. This means 6 boxes of tiles cost $95.94

Now each box has 20 floor tiles.

So, total tiles in a box are : t=6*20=120 tiles

Now, cost of 6 boxes = $95.94

So, cost of 1 box (b) = b=(95.94)/(6) = $15.99

20 tiles cost $15.99

Hence, 1 tile (t) will cost = (15.99)/(20) = $0.799 ≈ $0.80

2.

Brand A contains 8 fluid ounces and  costs $1.28.

Cost of per fluid ounce = (1.28)/(8) = $0.16

Brand B contains 12 fluid ounces and costs $1.68.

Cost of per ounce = (1.68)/(12) = $0.14

Difference between both the per ounce costs = 0.16-0.14 = $0.02

Answer 2
Answer: 1. b = $95.94 / 6
       = $15.99

    t = $15.99 / 20
      = $0.80

2. A: $1.28 / 8 = $0.16 per oz
    B: $1.68 / 12 = $0.14 per oz 

    Difference: $0.02 per oz

Related Questions

Mr. Drew wants to build a square sandbox with an area of 400 square feet. What is the total length of wood Mr. Drew needs to make the sides of the​ sandbox?
Which 2.85 tons rounded to the nearest hundredth
Hi my math teacher makes my life impossible and I have no clue how to do this thanks!
It cost Louis five dollars to park his car at a parking meter for two hours what is the price to park for one hour job bar model or write the word sentence to help you solve the problem then write a multiplication equation
Robin earned $4,320 in 9 weeks. How much did he earn working for a full year? (Assume Robin worked 50 weeks during the year.)

In parallelogram ABCD, ∠A and ∠B are adjacent. The measure of ∠B is twice the measure of ∠A. Which equation gives the exact measure of ∠A?A. m ∠A + m ∠B = 180°
B.m ∠A + 2 • m ∠A = 180°
C.m ∠A + m ∠B = 90
D.m ∠A + 2 • m ∠A = 90°

Answers

The right answer to this problem is B

What does 3/8 x 4/9 mean?

Answers

 3/8 × 4/9 

First, let's see if they can cancel out. Nope. 3 and 8 have no common factors, and neither do 4 and 9. 

When you're multiplying fractions together, you can switch out the numerators and denominators (if it helps you visualize things more easily. You won't need to do this step with some practice). 

3/8 × 4/9 = 
3/9 × 4/8 = 

Now three 3 and 9 both have a common factor of 3. Divide them both by that common factor, top and bottom. 

3/9 × 4/8 = //Comment: 3 ÷ 3 = 1, 9 ÷ 3 = 3. 
1/3 × 4/8 = 

4 and 8 likewise have a common factor, but of 4. Divide them both by that common factor. Remember, what you divide or multiply from the top, must also be done with the bottom and vice version. This way it will cancel out. 

1/3 × 4/8 = //Comment: 4 ÷ 4 = 1, 8 ÷ 4 = 2. 
1/3 × 1/2 = 

Now multiply the numerators to each other, and the denominators to each other. 

1/3 × 1/2 = 
(1 × 1)/(3 × 2) = 
1/(3 × 2) = 
1/6 

That is your answer. To check, we can do the opposite operation. In this case, you can divide the answer by either of the two original fractions and you should get the other. That's a little more advanced though, but a quick and easy way to convert from fraction division to fraction multiplication is to invert the fraction and the division sign to a multiplication sign. 

1/6 ÷ 3/8 = 4/9 //Comment: Invert fraction and division sign. 
1/6 × 8/3 = 4/9 //Can we cancel out any thing? 
1/3 × 8/6 = 4/9 

8 and 6 have a common factor of 2. Divide both by that factor. 

1/3 × 8/6 = 4/9 //Comment: 8 ÷ 2 = 4, 6 ÷ 2 = 3 
1/3 × 4/3 = 4/9 

Multiply the numerators together and the denominators together. 
1/3 × 4/3 = 4/9 
(1 × 4)/(3 × 3) = 4/9 
4/(3 × 3) = 4/9 
4/9 = 4/9 

4/9 = 4/9 which is true. If you like, try it out with 1/6 ÷ 4/9 :)

kevin’s savings accounts had x dollars in it at the beginning of the month.at the end of the month,there was 4% more money in kevin’s account.which expression represents the number of dollars in kevin’s account at the end of the month?

Answers

Answer:

1.04x

Step-by-step explanation:

Let

x -----> Kevin’s savings accounts amount at the beginning of the month

Remember that

100\%+4\%=104\%=104\100=1.04

we know that

The amount in Kevin’s account at the end of the month is equal at the amount at the beginning of the month multiplied by 1.04

so

1.04x

Two cardboard boxes are stacked on top of each other. The top box is a cube with sides of 10 in. The bottom box is a rectangular prism with a length of 20 in, width of 15 in, and height of 8 in. Find the surface area of the composite shape. Select the correct answer.A. 1,605 in²
B. 1,506 in²
C. 1,560 in²

Answers

The surface area of the composite shape is 1560 square inches

Step-by-step explanation:

The surface area of the top cardboard is,

SA = 5 x area of each side

Because one side is attached with another cardboard box . So while finding the area only 5 sides are calculated.

SA = 5 ( 10 x 10)

  = 500 square inches

The surface area of the rectangular prism cardboard,

Given that,

l = 20 in

w =15 in

h = 8 in

A = 2(lw + wh + hl) - 100

We are subtracting 100 because it is the area of one side of the square cardboard box on top of the rectangular prism box .

A = 2(300 + 120 + 160) - 100

= 2(580) - 100

= 1160-100

= 1060 square inches

Total surface area = SA + A

= 500 + 1060

= 1560 square inches

The surface area of composite shape is 1760 square inches, if two cardboard boxes are stacked on top of each other. The top box is a cube with sides of 10 in and the bottom box is a rectangular prism with a length of 20 in, width of 15 in, and height of 8 in.

Step-by-step explanation:

The given is,

                The top box is a cube with sides of 10 in

                The bottom box is a rectangular prism with a length of 20 in, width of 15 in, and height of 8 in.

Step:1

      Surface area of composite figure = Surface area of cube +

                                                                  Surface area of rectangular prism

Step:2

        Formula for surface area of cube,

                                Surface area cube, A _(Cube) = 5a^(2)

        ( Only 5 sides area considered )

        Where, a - Side of cube

       From given, a = 10 inches

       From the surface area equation,

                                  A_(Cube) = 5 (10)^(2)

                                             = (5)(100)

                                             = 500

         Surface area of cube = 500 square inches

Step:3

          Formula surface area of rectangular prism,

                          A _(rectangular prism) = 2 (wl+lh+hw)-100

         Where, w - Width

                      l - Length

                      h - Height

         From the given values.

                     w = 15 inches

                       l = 20 inches

                      h = 8 inches

         Surface area equation becomes,

                      A _(rectangular prism) = 2 ((20)(15)+(20)(8)+(8)(15))-100

                                                 = 2 ( 300 + 160 + 120 )-100

                                                 = 2 (580)-100

         Surface area of rectangular prism = 1060 square inches

         From the step 1,

              Surface area of composite shape = 500+1060

                                                                        = 1560 square inches

Result:

        The surface area of composite shape is 1560 square inches.

Tim has a picture frame that is 30 cm long and 24 cm wide. He wants to make a picture frame that is similar in shape but is 18 cm long. How wide should this second picture frame be?

Answers

We can set up a proportion to find the same shape.

30/24 = 18/x

x stands for how wide in cm.

30/24 = 18/x

Cross multiply

30*x = 30x
24*18 = 432

432 = 30x

30x/30 = 432/30

x= 14.4

Answer: The width should be 14.40 cm wide.
30 - 24 = 6
18 - 6 = 12
12 cm wide

How many times does 3 go into 26

Answers

Answer:

There are a maximum of eight 3's inside 26

Step-by-step explanation:

To find how many times does 3 go into 26, we just have to find a number which multiplied with 3 is near 26.

We have 3 x 8 = 24, which the nearest number possible we can have from 3.

Therefore, there are a maximum of eight 3's inside 26, and a remaining of 2.

3 goes into 26 eight times with a remainder of 2.

Given that we need to determine that how many times does 3 go into 26

To determine how many times 3 goes into 26, we can divide 26 by 3 using long division.

Here's how it works:

    8

------------

3 | 26

   -24

    ---

     2

We start by dividing the leftmost digit of 26, which is 2, by 3. Since 3 cannot evenly divide into 2, we bring down the next digit, which is 6, to create the number 26.

Now, we divide 26 by 3. 3 can go into 26 eight times (8 x 3 = 24). We subtract 24 from 26, which leaves us with a remainder of 2.

This means that 3 goes into 26 eight times with a remainder of 2. In other words, you can evenly divide 26 by 3 eight times, and there will be a remainder of 2 left over.

Therefore, 3 goes into 26 eight times with a remainder of 2.

Learn more about division click;

brainly.com/question/2273245

#SPJ6