An airplane flies 2,951 miles in 6.5 hours. What is the speed of the airplane in miles per hour?

Answers

Answer 1
Answer: The answer is 454. How to solve? Simple! Just divide 2951 and 6.5.

Related Questions

Which of the following is the solution to ? | x | -2<= -3A.x<= -1B. All values are solutionsC. No solutionD.x<= -1 and x>=5
What is a related equation to this equation?18/a = 7 A. a = 7/18 B. a + 7 =18 C. a = 18/7 D. a = 18 * 7
How many different ways can you write a fraction that has a numerator of 2 as a sum of fractions
Classify each pair of numbered angles.Please help ASAP.​
There are 30 students in Mrs.Woodward’s class, and 1/2 of the class has their own cellphone.Of this group of students, 1/3 of them are allowed to use social media. How many of the students have a cellphone and can use social media?

how many more times intense is an earthquake that measures 8 on the richter scale than an earthquake that measures 5

Answers

Answer:

The earthquake that measures 8 on the Richter Scale is 1,000 times more intense than the earthquake that measures 5 on the Richter Scale.

Step-by-step explanation:

This is because each level on the Richter scale is 10 times more intense than the previous one. Therefore it would be ( 10 x 10 x 10 ) aka 1,000.

How do I solve this problemChad buys peanuts in 2 pound bags. He repackages them into bags that hold 5/6 pounds of peanuts. How many 2 pound bags of peanuts should Chad buy so that he can fill the 5/6 pound bags without having any peanuts left over?

Answers

Try dividing 5/6 and 2 (ex: 2 ÷ 5/6) and I think that you should get your answer.

What is the length of side AB as shown on the coordinate plane?

Answers

6 units (or whatever you’re measuring in)

Each little square represents 1 unit.

Sin(2x - 3) = cos(4x - 30
A)
26.33°
29.330
60.67°
D)
63.679

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

victor is going to send some flowers to his wife. Livingston florist charges $1 per rose, plus $39 for the vase. Gabes flowers, in contrast, charges $2 per rose and $28 for the case. if victor orders a bouquet with a certain number of roses the cost will be the same with either flower shop. What would the total cost be? how many roses would there be?

Answers

Answer: $40 would be the minimal cost that both shops share. Six roses and a vase gets $40 from Gabe’s shop, while one rose and a vase gets $40 from Livingston.

Step-by-step explanation:

Livingston florist:

1 Rose + vase = $40.

($1) + ($39)

Gabe’s Flowers:

1 Rose + vase = $30.

($2) + ($28)

We’re trying to get x (x=$2 • amount + vase)...

We know that $2 • 6 = $12...

The cost of the vase from Gabe’s shop is $28.

$28 + 12 = $40.

$40 contains six roses from Gabe’s shop (plus vase.)

$40 contains one rose from Livingston (plus vase).

Hope this helps!

A punch recipe calls for orange juice and pop in the ratio of 2:5 the recipe requires 1L of Pop to serve 7 people a) how much orange juice is needed for 7 people?
b)about how much orange juice and pop do you need to serve 15 people? 20 people?
plz say how you answered this

Answers

O : P => 2 : 5

(a)    1 liter of pop to serve 7 people

=>           5 units = 1

               1 unit = 1 / 5

Orange juice => 2 units

Hence, Orange juice needed is 2 * 1 / 5 = 0.4 liters

 

(b)    If 1 liter of pop is needed to serve 7 people, then we will need (1 / 7) * 15 for 15 people

i.e. 2.14 liters

 

As the ratio of O : P = 2 : 5,

               5 units = 2.14

               1 units = 2.14 / 5

 

For Orange juice, we will need 2 * 2.14 / 5 = 0.856 liters for 15 people