6 containers of yogurt cost $4.50. How much do 8 containers cost?

Answers

Answer 1
Answer: 6x=4.50
x = price per container 
x=4.50 / 6
x= .75 per container 
.75 * 8containeers = $6
Answer 2
Answer: $6. You just divide $4.50 by 6, then multiply your answer by 8.

Related Questions

The school wants to order a new countertop for the teacher’s lounge. The shape of the countertop that they are replacing is shown below.A countertop can be broken into 2 rectangles. 1 rectangle has a base of 70 inches and height of 20 inches. The other rectangle has a base of 20 inches and height of 30 inches.If the new countertop costs $0.75 per square inch, what is the price of the replacement countertop?
Plssss help me as soon as possible ASAP
Canned beans are on sale at a price of 5 cans for $3,which means each can will cost _35 of a dollar. Your club needs 35 cans ofbeans for a large chili dinner. How much will the beans cost? Show your work.
Examine the solution to the equation.-6(x + 5) + 3 = -2(x + 4) - 4x6x - 30 + 3 = -2x - 8 - 4x-6x-27 = -6x - 8-27 = -8Which statements accurately describe this equation?Check all that apply.This equation has one solution.This equation has no solution.This equation has infinitely many solutions.Any inp/ value for the variable will generate a trueequationAny input value for the variable will generate a falseequation.
8 kg of potatoes and 5 kg of carrots cost $28 whereas 2 kg of potatoes and 3 kg of arrot cost $11.20.what is the cost of 1 kg of each item

The original price of a skateboard is $50. The sale price includes a 20% discount. What is the sale price

Answers

50 × 0.8 = $40 is the sale price
What is 50 sub by 20?
 Well, your answer would be 10.

It wont add up but this is your answer
10
.........................................................
Hope this helped! Have a nice day.

A trapezoid has an area of 13.5 square inches. If the bases are 3 and 6 inches what is the height?

Answers

well the formula is : b1+b2/2 (h)

so the height would be solved as : 
13.5 = 3+6/2 (h)
13.5 = 9/2 (h)
h = (13.5)/(9/2)
h = (13.5) x (2/9)  *reciprocal*
h = (27) / (9)
h = 3


Derrick earned 1472 during the 4 weeks he had his summer job. If he earned the same amount each week, how much did he earn each week?

Answers

368 he earned each week.

During the 4 weeks he earned 1472, to be able to know the amount he earn each week. We simply, divide 1472 into 4 because in a month there are 4 weeks. In dividing,1472/4 = 368. The above answer is correct.
Hey there, 

The correct answer is $368. 

We know that 
Derrick earned 1472 during the 4 weeks he had his summer job. 

1472/4 = 368

9 1/3x4x6 1/2=?
5 3/4x8x2 1/2=?
Pls answer this two questions tnx!

Answers

9\frac{1}3*4*6(1)/(2)= \n =\frac{28}3*4*\frac{13}2= \n =(28*4*13)/(3*2)= \n =\frac{28*13*2}3= \n =\frac{728}3 \n \n 5(3)/(4)*8*2(1)/(2)=\frac{23}4*8*(5)/(2)=(23*8*5)/(4*2)=23*5=115
[EDIT: Replaced x by * since x doesn't look well in typefaced math]

The question is " Are these forms alike, Explain why or why not " I've got my awnser just looking to see if it's correct, I'm saying they're not similar.. 8/13 * 3/3 = 24/39 I'm using this as proof that they are incorrect.

Answers

Answer:

The parallelograms PQRS and TUVW are not alike.

Step-by-step explanation:

In a parallelogram, if one angle is known, then all the other angles can also be determined.  

Now, parallelograms PQRS and TUVW have one angle of 120° equal.  

So, the other three angles will be the same for them.

The adjacent sides of the parallelogram PQRS are 8 ft and  12 ft. and the adjacent sides of the parallelogram TUVW are 2.4 ft and 5.2 ft.

So the ratios of sides of the two parallelograms are (8)/(2.4) = 3.33 and (12)/(5.2) = 2.3 which are not equal.

So, the parallelograms PQRS and TUVW are not alike. (Answer)

Julia paints 2/6 of a wall in her room white. She paints more of the wall green. Which fraction could show the part of the wall that is green?

Answers

Her whole wall is 1=6/6 hence what's not white is 1-2/6=4/6=2/3.

2/3 of her wall is green.
x=wall
w=white
g=green
w=2x/6
2x/6+g=x
x/3+3g/3=3x/3
x+3g=3x
3g=2x
g=2x/3

Answer:2/3