Answer:
The difference between both brands is $0,02
Step-by-step explanation:
To compare both cost per ounce , we must get this cost for each brand. We get it dividing the price by the content.
Brand A contains 8 fluid ounces and costs $1.28.
CostA=$1.28/8 ounces
CostA=$0,16 per ounce
Brand B contains 12 fluid ounces and costs $1.68.
CostB=$1.68/12
CostB=$0,14 per ounce
The difference between both brands is Cost A- Cost B
CostA-CostB=$0,16 per ounce -$0,14 per ounce
Dif=$0,02
10
b. -9
10
c.1/ 9
10
d. 8
10
With simply shoving 1 KG into a KG to MCG calculator, I got 1.000000e+9µg
The following answer can be translated into 10^9
(also dude, the ^ key on your keyboard is the exponent key, it will save you a TON of time)
The simplified form of the given fraction 28/42 will be 2/3. The correct answer would be option (B) 2/3.
In arithmetic, the operation and interpretation of a function to make it simpler or easier to grasp is known as simplifying, and the process itself is known as simplification.
The fraction is given in the question, as follows:
28/42
Multiplication and divide by 14 into the above fraction,
(28/42) × (14/14)
Solving the above expression, we get
2/3
This is the simplified form of the given fraction.
Therefore, the correct answer would be option (B) 2/3.
Learn more about Expressions here:
#SPJ2
The complete question would be as:
What is the simplified form of the below fraction?
28/42
A. 3/2
B. 2/3
C. 2
D. 3
If Bobby wants the same amount of each item,
what is the minimum number of cupcakes and
cookies he will need?