Describe a real life multiplication situation for which an estimate makes sense
Answers
Let's say we're at the store and you want to buy 10 boxes of cookies for a party. Each box of cookies cost 4.89(counting tax), you don't know if you have enough money to buy the cookies with the $65.00 you have with you. You could round the price up to $5.00 and do more simple multiplication. Your total would estimate about $50.00. Now you know you have more than enough money to buy cookies. I hope that makes sense. :)
Please answer ASAP! An explanation is a MUST REQUIREMENT in order to receive points and the Brainliest answer. Thank you.
Answers
Slope represented as a ratio of rise over run. In this case, we have a straight horizontal line. No matter how far we go along the line, there will be no rise, so the slope is a constant ratio of
since for every one unit you move left or right, you are moving zero units up or down.
Any fraction with a numerator of 0 equals 0, so we can simplify this to say that the slope of our line is 0. Choice 3 is correct. Hope that helped! =)
What number is in the hundredths place in 3.86
Answers
The 6 is in th hundredths place
it goes like this
hundreds tens ones . tens hundredths thousandths
Simplify. 16 – 7 – (–4) 12
A. –7
B. 17
C. 25
D. 39
Answers
So,
I will assume that you are adding 12.
16 - 7 - (-4) + 12
16 - 7 = 9 9 - (-4) + 12
9 - (-4) = 9 + 4 = 13 13 + 12
13 + 12 = 25
The correct option is C.
Mr. Fields ordered 3 tons of gravel for a driveway at a factory. How many pounds of gravel did he order
Answers
6,000 pounds. hope this helps
6,000 pounds that is the answer for this question
How many 2.5 strips of plylwood can you get out of a 24 inch width of plywood?