What is a rectangle that is not a square

Answers

Answer 1
Answer: any rectangle that does not have equal sides is not a square. a square is a special rectangle with all equal sides. A square is a rectangle but not all rectangles are squares

Related Questions

Plz help, I need answers to these questions ASAP, would appreciate a short step-by-step explanation with each! WILL MARK BRAINLIEST!!!You’ve been given $500.00 for your fencing. So first we are going to make as big of a rectangular field as we can with the money that we have for the fencing to surround it. The cost of premium fencing (only the best for your farm, of course) is $11.41 per metre. So with that, and the following equations:A=l*wP=2l+2wWhere A is the area, P is the perimeter, l is the length, and w is the width of a rectangle, we can find the maximum area that we can have for this field.Perimeter of fence:Area of farm:Let’s say we have access to planting 2 different crops, Watermelons and Grapes. We can find the revenue of a crop by the equation:R = (p0 + px)(n0 - nx)Where R is the revenue, p0 is the starting price, n0 is the amount sold at the starting price, p is the price increase, n is the decrease in the amount sold per price increase, and x is the number of price increases.Crop A: Watermelons have a starting price of $12.00 per m2 of area sold. At this price, you can sell 45 m2 worth. For every $2.00 increase, you will sell 1 m2 less. So the first task is to figure out how to put these values into the equation above and turn it into a quadratic function. Then you will need to find the value of x to make the revenue as large as possible. Once you know x, the number of price increases, you can then find what you should price your Watermelons per m2.Equation: R =Number of price increases: x =Price of Watermelon per m^2 =Okay, now we can do the same thing with the grapes, just to give you that extra practice with quadratic functions. The starting price of grapes per m² is $8.00, at which you can sell 60 m² worth. For every $3.00 increase in price, you sell 3 m² less. So use the same method you just used to find the price of grapes per m² of area to maximize revenue.Equation: R =Number of price increases: x =Price of grape per m^2 =Okay, so now, all in all, we have built our farm and found what to price each of our crops at. Now let’s find what amount of each crop to grow and find our profits. Getting right into it, we have the following cost equations:CW = $20.00 * W + $50.00CG = $10.00 * G + $40.00Where CW is the total cost of planting and growing Watermelons, CG is the total cost of planting and growing Grapes, W is the area of Watermelons planted, and G is the area of Grapes planted. Now that we know our cost, we can finally find our profits. Profit is equal to the price per unit area, multiplied by the area sold, subtracted by the total cost planting and growing them, or, Profit = Price * Area - Cost. But at this point, we still don’t know the area of each crop in our field. But we do know a couple of things to figure it out. We know the total area of our farm, found in the first part. Which we can say is, Area = G + W And we were also only given $1590 to plant the crops. So, $1590.00= CW+CG I’ll help you simplify this a bit:$1590.00=$20.00*W+$50.00+$10.00*G+$40.00 $1590.00=$20.00*W+$10.00*G+$90.00So now we have enough information to solve for the areas of Watermelons and Grapes in your field. Here’s some room to do that. Hint: Use either substitution or graph the two equations to find an intersection.Area of watermelon to plant:Area of grapes to pant:Profit of the crops:
Which ordered pairs make both inequalities true? Select two options.y < 5x + 2y > One-halfx + 1On a coordinate plane, 2 straight lines are shown. The first solid line has a positive slope and goes through (negative 2, 0) and (0, 1). Everything above the line is shaded. The second dashed line has a positive slope and goes through (negative 1, negative 3) and (0, 2). Everything to the right of the line is shaded. (–1, 3)(0, 2) (1, 2)(2, –1)(2, 2)
Choose any 5-digit number and explain how to round your number to the nearest ten thousand
How many 9000 millileters are liters
Sue reads 40 pages in 80 minutes. How long will it take her to read 210 pages

The circle above has a radius of 3 cm. What is the area of the circle?Use = 3.14. help please

Answers

Well basically the formula for the area of the circle is pi r squared. First you square 3 which is 9 and then you times it by 3.14 which gives you 28.26.Hope this helps!

How many zeros are in the simplified expression 4 times 10

Answers

the answer is c. x+1 (I'm pretty sure)

Jason earned $187 for 17 hours of work.How much did Jason earn per hour?

Answers

if he worked 17 hrs for 187. it is saying how many groups of 17 are in 187. so 187/17 = $11 per hour

I need help on how to understand this problem

Answers

Answer:

1/6.2

Step-by-step explanation:

1/(2+3 square root 2)

2+4.24264068712=6.24264068712

6.24264068712 Rounded to the nearest tenth is 6.2

1/6.2

Hope this helps.

A rectangular parking lot has a perimeter of 232 feet. The length of the parking lot is 36 feet less than the width. Find the length and the width.

Answers

Answer:

The rectangular parking lot has a width of 76 feet and a length of 40 feet

Step-by-step explanation:

Let's find the length and the width of the rectangular parking lot, this way:

Perimeter = 232 feet

Perimeter = 2 Length + 2 Width

Length = Width - 36 feet

Now, substituting, we have:

2 (Width - 36) + 2 Width = 232

2 Width - 72 + 2 Width = 232

4 Width = 232 + 72

4 Width = 304

Width = 304/4 = 76 feet

Length = 76 - 36 = 40 feet

The rectangular parking lot has a width of 76 feet and a length of 40 feet

You brought 1.5 dozen bagels to school. A dozen bagels cost $5.98. You used a coupon that took $1.00 off of the total. How much did you pay for the bagels?

Answers

Answer: He would pay $7.97 for the bagel.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Number of dozen bagels he brought to school = 1.5

Cost of a dozen = $5.98

Total cost of 1.5 dozen bagels he brought to school is given by

1.5* 5.98\n\n=\$8.97

According to question, he used a coupon that took $1.00 off of the total .

so, it becomes

\$8.97-\$1.00\n\n=\$7.97

Hence, he would pay $7.97 for the bagel.

1 Dozen = 12
1 Dozen = $5.98
1/2 Dozen = 6
1/2 Dozen = $2.99

Add 1 Dozen ($5.98) and 1/2 Dozen ($2.99) Which Equals= $8.97 then subtract the $1.00 Coupon So final answer is $7.97 for 1.5 dozen bagels.