Hope this helps. :)
that represents the cost of a pizza. Be sure to specify what the variables represent
An equation that represents the cost of a pizza will be C = 8 + 1.50x + 0.75y
Total cost (C) will then be:
= 8 + (1.50 × x) + (0.75 × y)
C = 8 + 1.50x + 0.75y
Therefore, the equation to represent the cost is C = 8 + 1.50x + 0.75y
Read related link on:
Answer: , where 'x' denotes the number of additional inch to the pizza and 'y' denotes the number of additional toppings.
Step-by-step explanation:
Let 'x' denotes the number of additional inch to the pizza and 'y' denotes the number of additional toppings.
Given : A 10-inch cheese pizza costs $8.
i.e. Fixed cost = $8
Each additional inch costs $1.50, and each additional topping costs $0.75.
∴ Cost of additional inch = $1.50 x
∴ Cost of additional topping = $0.75y
Then The Total cost of any pizza would be :
Total cost = Fixed cost + Cost of additional inch + cost of additional topping
= $8+ $1.50 x+$0.75y
⇒ Equation that represents the cost of a pizza :
feet, and width of 1 3/4
feet, and a height of 2 1/4
feet. What is the container’s volume?
A)5 3/5 cubic feet
B)7 1/5 cubic feet
C)12 3/5 cubic feet
D)14 2/5 cubic feet
Answer:
(2m - x) • (4m + 7x)
Step-by-step explanation:
Answer:
it would be 1/25
Step-by-step explanation:
because there is one color she is looking for and the total amount of times she spends it is 25 times so she could get the color green 1/25