To train for a bike race, Sandi rode her bike a total of 16 miles each day. Brian was training for the same race, but only rode his bike half as far as Sandi each day. After five days, how many more miles had Sandi ridden than Brian?

Answers

Answer 1
Answer: So the first thing you're gonna wanna know is how many miles Brian is riding per day so
16/2= 8

Then you'll want to do the following steps

16 × 5 = 80

8 × 5 = 40


80-40 = 40

Sandi rode 40 more miles then Brian in five days

Hope this helped!

Related Questions

Can anybody help me with number 20....just number 20 plz?....thank u
the alabama river is 729 miles. if 1 mile equals 1.61 kilometers, find the length of the river to the nearest whole kilometer. (due tomorrow)
A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the questions. Apples *? 5 ? 15 Cost 0.70 3.50 7 *?
X+y=20 is it linear? is it proportional?
PLEASE HELP!!!!!!!!The system of equations is inconsistent. What are the missing values? 5x+____y=2 ____x+3y=8

How to reduce the fraction 16/24

Answers

To reduce the fraction in its simplest form...first find the greatest common factor of the numerator and the denominator..so in this case is 8.

Now lets divide the numerator by the GMF;
16 ÷ 8 = 2 
Next the denominator;
24 ÷ 8 = 3

So (16)/(24) = (2)/(3)
Hope this helps! :D
First divide by 2 to both top and bottom which is 8/12. Then divide by 2 again which is 4/6. Finally, divide by 2 again which is 2/3.

Which equation is modeled below?-x+ 1 = 2x+ 3
X+(-1) = 2x+3
X+(-1) = 3x+2
-2x = 2x+3

Answers

Answer:

Its the first one

Step-by-step explanation:

Answer:

im not to sure, but its probably -x+1=2x+3

Step-by-step explanation:

Please HELP!!! I need the answer right away!Two lines intersect at a point. The vertical angles formed are supplementary. What is the measure of each of the angles? Explain.

Answers

if they are supplementary, it will equal 180 degrees together.

Charlotte's family bought a 2-pound block of cheese. There is 1/4 of the block left. How many ounces of cheese has Charlotte's family eaten?help

Answers

 1 pound is 16 ounces, so 2 would be 32 ounces. 1/4 is left, divide 32 by 4 you get 8. 8 ounces is left
1 pound is 16 ounces,
if there is 2 pound it would be 32 ounces.
and then, divide 32 by 4 you get 8 ounces is left. So their family has eaten 8 ounces.

What is 201.06193 rounded to the nearest tenth?

Answers

The answer would be 201.1, since you use the hundredths to decide if you round the tenths up or down, and since it's a 6 you would round up. Hope this helped :)

Eduardo and Sarawong are selling wrapping paper for a school fundraiser. Eduardo sold 5 rolls of plain wrapping paper and 5 rolls of holiday wrapping paper for a total of $185. Sarawong sold 14 rolls of plain and 5 rolls of holiday for a total of $338. Find the cost per roll of plain wrapping paper and 5 rolls of holiday wrapping paper.

Answers

Answer: A roll of plain wrapping paper costs $17, while a roll of holiday wrapping paper costs $20.

Step-by-step explanation: First let us represent a roll of plain wrapping paper with letter p and a roll of holiday wrapping paper would be represented by d. If Eduardo sold 5 rolls of plain wrapping paper and 5 rolls of holiday wrapping paper for $185, then we can express this as

5p+ 5d= 185

Also if Sarawong sold 14 rolls of plain wrapping paper and 5 rolls of holiday wrapping paper for $338, then this too can be expressed as

14p + 5d = 338

Now we have a pair of simultaneous equations which are,

5p + 5d = 185 ———(1)

14p + 5d = 338 ———(2)

Since all the variables have coefficients greater than 1, we shall use the elimination method. Note that the coefficients of the d variable are both 5, so straight away we subtract equation (1) from equation (2) and we now have;

(14p - 5p) + (5d - 5d) = 338 - 185

9p = 153

Divide both sides of the equation by 9

p = 17

Having calculated p, we can now substitute for the value of p into equation (1)

5p + 5d = 185

5(17) + 5d = 185

85 + 5d = 185

Subtract 85 from both sides of the equation

5d = 100

Divide both sides of the equation by 5

d = 20

Hence, the cost per roll of plain wrapping paper is $17, while the cost per roll of holiday wrapping paper is $20.