Tony has $727.29 in his checking account. He must maintain a $500 balance to avoid a fee. He wrote a check for $248.50 today. Write and solve an inequality to solve for the least amount of money he needs to deposit to avoid a fee.

Answers

Answer 1
Answer:

The required inequality for the least amount of money he needs to deposit to avoid a fee is 727.29 - 248.50 + x ≥ 500 and he needs to deposit at least $21.21 in her account to avoid a fee.

What is inequality?

A statement of an order relationship-greater than, greater than or equal to, less than, less than or equal to- between two numbers or algebraic equations.

Now it is given that,

Amount in the account = $727.29

Amount in the check = $248.50

Amount need to maintain = $500

Now let x be the Tony needs to deposit.

So, total balance in the account =  727.29 - 248.50 + x

Since, he must maintain a $500 balance to avoid a fee. That means the balance can be greater than or equal to $500.

Thus the required inequality is:

727.29 - 248.50 + x ≥ 500

Adding alike terms,

468.79 + x ≥ 500

Subtracting 468,79 both the side we get,

x ≥ 500 - 468.79

Solving we get,

x ≥ 21.21

Therefore, he needs to deposit at least $21.21 in her account to avoid a fee.

Thus,the required inequality for the least amount of money he needs to deposit to avoid a fee is 727.29 - 248.50 + x ≥ 500 and he needs to deposit at least $21.21 in her account to avoid a fee.

To learn more about inequality:

brainly.com/question/13363104

#SPJ2

Answer 2
Answer: inequality is
727.29-248.50+x>500
x=how much she needs to deposit
478.79+x>500
subtract 478.79 from both sides
x>21.21


at least $21.21

Related Questions

Tourists from a tour bus were asked about places they visited during their stay in a city. The results are shown in the table. Sorry can't show the twoway table but here is the numbers for it. Visited the zoo and the museum 9, did not visit the zoo but visited the museum is 5, didn't visit the museum but visited the zoo is 14 and Didn't visit the zoo nor Didn't visited the museum is 2. Write the probability as a percent. round to the nearest tenth if needed.   ____________% the numbers are from a two way table chart.
As shown in the diagram below, CD is a median of triangle ABC.
Can you help? Thanks!​
a washer and a dryer cost 659$ combined. The washer costs 91$ less than the dryer, how much was the dryer?
All four sided polygons are quadrilaterals

Your nephew is standing on his deck, which is 4 feet off the ground. He tosses his toy up into the air at an initial velocity of 7 feet per second. The equation h = -2t^(2) + 7t + 4 models the toy's height h in feet from the ground at t seconds after he threw it. a) How high is the toy after 0-4 seconds?

Answers

Step-by-step explanation:

The height attained by the toy as a function of time t is given by :

h = -2t^2 + 7t + 4

h is in feet and t is in seconds

Height of the toy at t = 0

h = -29(0)^2 + 7(0) + 4=4\ ft      

Height of the toy at t = 4 seconds is :

h=-2(4)^2 + 7(4)+ 4=0

So, between 0 to 4 seconds, height of the toy is 4 feets.

Final answer:

The toy's height after 0-4 seconds can be found by substituting different values of t into the given equation.

Explanation:

The equation given to model the toy's height is h = -2t^2 + 7t + 4, where h is the height in feet and t is the time in seconds. To find the height of the toy after 0-4 seconds, we substitute different values of t into the equation.

For t = 0, h = -2(0)^2 + 7(0) + 4 = 4 feet.

For t = 1, h = -2(1)^2 + 7(1) + 4 = 9 feet.

For t = 2, h = -2(2)^2 + 7(2) + 4 = 12 feet.

For t = 3, h = -2(3)^2 + 7(3) + 4 = 11 feet.

For t = 4, h = -2(4)^2 + 7(4) + 4 = 4 feet.

Learn more about Projectile motion here:

brainly.com/question/29545516

#SPJ3

Is anyone can help me????

Answers

Answer:

216c³

Step-by-step explanation:

8 yellow = 2³ (sides = 2 cubes)

Green added to cover yellow, making it (2+2)³ = 4³

Red added to cover green, making it (4+2)³ = 6³

Total cubes = 6³ = 216 cubes

Each cube has a volume = c³

Volume of the final cube = 216c³ units³

What is the area of this figure?

Answers

Each little square is 1 inch high and 1 inch wide, so
the area of each little square is 1 square inch.

The bug figure is made of 23 little squares, so the area
of the big figure is 23 square inches.

What are the steps and justifications for copying an angle?

Answers

Answer:

The basic idea behind copying a given angle is to use your compass to sort of measure how wide the angle is open; then you create another angle with the same amount of opening.

Step-by-step explanation: these are the steps

Using a straightedge, draw a reference line, if one is not provided.

Place a dot (starting point) on the reference line.

Place the point of the compass on the vertex of the given angle, ∠ABC (vertex at point B).

Stretch the compass to any length that will stay "on" the angle

70 oz of dried cranberries costs $5.60 what is the cost per ounce

Answers

The cost per ounce is 12.5.

Given that,

70 oz of dried cranberries cost $5.60

We have to determine,

What is the cost per ounce?

According to the question,

To determine the cost per ounce calculation must be done in a single unit, following all the steps given below.

The cost per ounce is,

70 oz of dried cranberries cost $5.60,

= (70)/(5.60)\n\n=12.5

Hence, The cost per ounce is 12.5.

To know more about Fractions click the link given below.

brainly.com/question/14210034

Divide 5.60 by 70 and that's the price per ounce

1) Mister Smith wants to put a small fence around his garden. A store sells three feet sections of fence at cost of $5.49 per section. In the number of feet, what is the longest length of fence can he purchase if he wants to spend less than 145 dollars on the fence? Assume Mister Smith cannot purchase a fraction of a section of fencing and must purchase only whole sections. Show work and explain your reasoning. 2) A lifeguard at a swimming pool gives one-hour swim lessons to children in the morning before the pool is open to the public. She earns four dollars per class and fifty cents per swimmer. The minimum wage in her state is $7.25. She hopes to earn more than that amount of money during each class. Write an inequality that models the situation and find the minimum number of students she must teach in each class so that her earnings for that hour exceeds the minimum wage in her state.

3) Every year a classroom of students holds a car wash to raise money to help fund a good cause in their community. This year the class wants to purchase Electric Blankets for their local Senior Citizens Center. Each blanket costs 52 dollars. Their teacher says every year the class raises between 2,000 and 2,500 dollars. Using that estimate, what inequality below BEST represents how many blankets (B) the class can expect to buy for the Center?
A) B>2000
B) 2000
C) B<2500
D) 38<=B<=48

4) Jimmy does yard work around his neighborhood. In a given week he works at least two days, but no more than five. And on the days he does work, he earns at least three dollars per day, but no more than seventeen dollars per day. Write an inequality that models how much money (M) Jimmy makes per week.
A) 5<=M<=22
B) 3<=M<=17
C) 6<=M<=85
D) 2<=M<=5

5) A school wants to put on a dance recital. Middle School dancers have short programs that run four minutes long. High School performers will dance longer with longer programs seven minutes in length. The entire program cannot have more than ten dances and the entire recital must be over in less than 90 minutes. What pair of inequalities BEST represents the number of short Middle School dances (M) and the number of longer High School dances (H) that can be performed given these limitations?

A) M+H>=10,4M+7H<90

B) M+H<=10,4M+7H<90

C) 4M+7H<=10,4M+7H<90

D) M+H<=10,M+H<90

when answer can you please put the number of the question so i know which answer belongs to which question Thanks for your help :)

Answers

1. Mister Smith spends $145 total. The number of sections is$ 145/$ 5.49 = 26.41 ~ 27 sectionsThe length of the fence is27 (3) = 81 feet
2. Let x be the number of students in each class. The inequality is0.5x + 4 > 7.25
3. D) 38<=B<=48 
4. C) 6<=M<=85 
5. B) M+H<=10,4M+7H<90