it cost the class 15$ to make cookies for the bake sale. How many cookies must they sale at 10 cents each to make a profit
Answers
Answer:
Over 150 cookies.
Step-by-step explanation:
$1=100 cents
$15=1,500 cents
1,500/10=150
The class must sell over 150 cookies to make profit.
At a concert 5/9 of the people in line are girls. 2/3 are wearing glasses, what fraction of the people are wearing glasses?
Answers
The girl bit doesn't really matter except for how it says 5/9 which shows that you should factor it by 3's. If you multiply both the 2 and the 3 in 2/3 you would clearly get 6/9. Which is the same thing but is to get it matching with how the question wrote about the people wearing glasses.
Answer: 6/9 people
What's 13/15 as a recurring decimal? Also I need working out
Answers
Hey there, a recurring decimal is a decimal that repeats. For example, 0.666 is a recurring decimal. 13/15=0.8666 repeating. Therefore, 0.8666 repeating is a recurring decimal.
How to turn 19 / 11 in simplest form
Answers
It's technically in it's simplified form unless you want the decimal of 1.727 (1.73)
Divid 19 by 11. 19 divided by 11 = 1 8/11
It cost $520 to plant 4 acres of corn. How much would it cost to plant 3/5 acre of corn?
Answers
Importance should be given to all the informations that are already given in the question. based on those information's, the answer to the question can be easily determined. The cost of planting 4 acres of corn = 520 dollars Then the cost of planting 1 acre of corn = (520/4) dollars = 130 dollars So The cost of planting 3/5 acres of corn = (3/5) * 130 dollars = 3 * 26 dollars = 78 dollars So the cost of planting 3/5 acre of corn is $78. I hope the procedure is clear enough for you to understand. You can always use this method in future for solving similar type of problems without requiring any help from outside.
$455 520 / 4 = 130 / 2 = 65
130 x 3 = 390 + 65 = 455
Estimate this question using compatible numbers 276 divided by 42