Answer:
The 16 oz jar
Step-by-step explanation:
12 oz jar
Cost = 8.65/12
Cost = $0.72/oz
=====
16 oz jar
Cost = 10.99/16
Cost = $0.69/oz
=====
24 oz jar
Cost = 16.99/24
Cost = $0.71/oz
The 16 oz jar costs less per ounce.
To find out which size jar of macadamia nuts offers the best value, calculate the price per ounce for each size. The results show that the 16 oz jar provides the best value as it has the lowest cost per ounce.
To determine which size jar of macadamia nuts offers the best value, you will need to calculate the price per ounce for each jar.
Based on these calculations, the 16 oz jar offers the lowest cost per ounce, making it the best value for these macadamia nuts.
#SPJ3
Answer:
Step-by-step explanation:
we have
Substitute the values of and in the expression to evaluate
B) 31 in.
C) 30 in.
D) 21 in.
A: 7*6>_9*5
B: 7*6<9*5
C: 7*6>9*5
D: 7*6<_9*5