4 gallons of low-fat milk cost $13.80 find the cost of 6 gallons of low-fat milk

Answers

Answer 1
Answer: Divide $13.80 by 4, then multiply by 6 to get $20.70
Answer 2
Answer:

Answer:

20.70

Step-by-step explanation:

13.80 divided by 4 and then mutiply by 6 and you will get 20.70


Related Questions

An item is regularly priced at $51. Amanda bought it on sale for 85% off the regular price. How much did Amanda pay?
What is 1+4=5/2+5=12/3+6=21/8+11=
Write an inequality for each situation There are at least 24 pictures on the roll of film.
A line with a slope of -2 passes through the point (-2, -1). What is its equation in slope-intercept form?
Find the intercepts of the given line:y=−6x+21 Please answer it in this form:The x − intercept is (__,__). The y − intercept is (__,__). Thank you for whoever answers this!! I will probably mark them as brainliest! ^^"

Which is a correct classification for the triangle? One angle is 31 the other is 59 A. Acute triangle

B. Right triangle

C. Obtuse triangle

D. Equiangular triangle

Answers

59+31=90
180-90=90 so it's a right angle B
right triangle B 31+59=90°

Tom drank 1 1/4 quarts of water and his sister Jane drank 1.75 quarts of water. Write the amount that Jane drank using afraction. Who drank more water?
(Doesn’t have choices)

Answers

Answer:

Jane drank 1 3/4 quarts of water.

Jane drank more water than Tom

Step-by-step explanation:

Tom drank  = 1 1/4 quarts of water

Jane drank = 1.75 quarts of water

We have to write the amount of water Jane drank in fraction.

There are some steps to convert decimal into fraction.

Step 1:

Value is 1.75:

Put the 1 aside and just work on 0.75

Write down the decimal value divided by 1

Like, 0.75/1

Step 2:

Now multiply both the numerator and denominator by 100.

We will multiply the numerator and denominator by 100 because 1.75 has two values after the decimal.

0.75 *100/1*100

75/100

Step 3:

Simplify the fraction.

divide the fraction by 5.

=15/20

=3/4

Now bring back the 1: and the fraction will become.

1 3/4

Jane drank 1 3/4 quarts of water.

Now who drank more water?

Jane drank more water than Tom

Reason:

Tom drank 1 1/4 = 5/4

Jane drank  1 3/4 = 7/4

Both the fractions have same denominator, so the value with the greater numerator drank more water than the other.

Therefore Jane drank more water than Tom....

1 times 10 to the 21st power

Answers

Answer:

I believe the answer to this question is: 1 x 10^21 equal to 1000000000000000000000.

What is 6 20/40 in its simplest form

Answers

6 (20)/(40) ÷ 20 = 6 1/2

6 1/2 Is your answer

   

Pizza Planet is running a special: 3 pizzas for $16.50 what is the unit rate for one pizza? (explain)

Answers

The unit rate for a pizza at pizza planet is $5.5.

What is a unitary method?

A unitary method is a mathematical way of obtaining the value of a single unit and then deriving any no. of given units by multiplying it with the single unit.

Given, 3 pizzas cost $16.50.

So, the unit rate of pizzas can be obtained by dividing the total cost by the total no. of pizzas which is,

= $(16.50/3).

= $5.5.

learn more about the unitary method here :

brainly.com/question/28276953

#SPJ2

well  just do 16.50 divided by 3 to get the unit price o each pizza

(gets calculator)

which is 5.5 which mutiplyed by 3 will = 16.50
﴾͡๏̯͡๏﴿ O'RLY?

the area of Mike's rectangular garden is 360 square feet. The garden is 12 feet wide. what is the length of fencing Mike will need to buy in order to fence in the garden completely on all four side? Show your work.

Answers

Area of a rectangle = length * width
360 = length * 12
360/12 = length
30 feet = length