Julia worked 45 hours last week. If her earning rate is $6.50 for straight time (40 hours) and she earns time-and-a-half rate for all hours over 40, how much did she earn last week?

Answers

Answer 1
Answer: First, start by multiplying 6.50 by 40, to get your straight time.  The product is 260.  The add that to the overtime.  Getting the overtime is a bit more complicated.  Start with multiplying 6.50 by 1.5, which gives you 9.75.  Then multiply that by the 5 hours worked overtime, to give you 48.75.  Finally, add 260 (from the beginning) to the 48.75 we just found.  Your answer should be, "She earned $308.75 last week."

Related Questions

Which of the following sets could be the sides of a right triangle?{2, 3,square root of 13 } {2, 2, 4} (1, 3,square root of 3 }
Three roads intersect to form a large triangular area as shown below.-5 miles300What is the length, to the nearest tenth of a mile, of side x of the triangle?O A. 2.5 milesO B. 2.9 milesO C. 4.0 milesO D. 4.3 miles
Solve for x: 5|2x − 2| + 8 = 18.x = 2, x = −2 x = −2, x = 0 x = 2, x = 0 x = 0, x = 1 over 2
What is the next term in this geometric sequence5/6,5/9,10/27,20/81
NEED THE ANSWER NOW!The city is building a parking lot for a new office building. The expression to represent the number of parking spots in the new parking lot is StartFraction 5 x over 2 EndFraction minus 6, where x represents the number of parking spots in the first row. Use the order of operations to find out how many parking spots are in the parking lot if there are 30 parking spots in the first row.92469144

Line JK passes through points J(–3, 11) and K(1, –3). What is the equation of line JK in standard form?

Answers

Answer:

7x+2y =1

Step-by-step explanation:

Hello

use the points to find the slope (A)

A=(-3-11)/(1-(-3)) \nA= (-14)/(4) \n\n\nA=-(7)/(2) \n\n\n

with the slope and a point , let´s take J(-3,11)

y-y_(0) = A (x-x_(0) )\n\ny-11=-(7)/(2) (x+3)\ny-11=-(7x)/(2) -(21)/(2) \ny+(7x)/(2) =-(21)/(2) +11\n\ny+(7x)/(2) =0.5\n\n\n

must be multiplied by two to eliminate the fractional and then order

2*(y+(7x)/(2)) =2*0.5\n7x+2y =1

y-11=-7/2(x+3) is one answer and y+3=-7/2(x-1) is the other

Simplify
-2(3x - 4y) +
5(x+3y)

Answers

Answer:

- x + 23y

Step-by-step explanation:

- 2(3x - 4y) + 5(x + 3y) \n  - 6x + 8y + 5x + 15y \n  - 6x + 5x - 8y + 23y \n  =  - x + 7y

Answer:

-x + 23y

Step-by-step explanation:

-2(3x - 4y) + 5(x+3y)

Expand the brackets.

-6x + 8y + 5x + 15y

Rearrange.

- 6x + 5x +8y + 15y

Add or subtract like terms.

- 1x + 23y

Garland started the week with an odometer reading of 58,240 miles and a full tank. He ended the week with an odometer reading of 58,615, and he re-filled the tank with 15 gallons of gas. How many miles per gallon did he get to the nearest whole number? (Points : 2) 25
24
23
22

Answers

Answer:

A. 25.

Step-by-step explanation:

We have been given that Garland started the week with an odometer reading of 58,240 miles and a full tank. He ended the week with an odometer reading of 58,615, and he re-filled the tank with 15 gallons of gas.

To find the mileage for Garland's bike we will divide total distance traveled by total used fuel.

\text{Mileage}=\frac{\text{Total distance}}{\text{Total amount of fuel}}

\text{Mileage}=\frac{\text{58,615 miles - 58,240 miles}}{\text{15 gallons}}

\text{Mileage}=\frac{\text{375 miles}}{\text{15 gallons}}

\text{Mileage}=\frac{\text{25 miles}}{\text{ gallon}}

Therefore, Garland get a mileage of 25 miles per gallon and option A is the correct choice.

your answer is 25 miles per gallon!

Henry bought pound of roasted almonds for $5. He wants to know the price per pound. What is the price per pound?

Answers

Answer:

6

Step-by-step explanation:

i did it on IReady

Katrina drinks 0.5 gallons of water per day which expression shows how to find the number of cups of water she drinks in a week or 16 cups in a gallon

Answers

Answer:

its B for Ed

Step-by-step explanation:

well we know that 1/2 a gallon (or 0.5 gallons) is equal to 8 cups. So one gallon is 16 cups. (keep this in the back of your mind)

Now to find how many cups she drinks in a day, find out how many gallons she drinks in a week.

So 0.5 (7) = 3.5

Now compute to see how many cups are in 3.5 gallons. 

Answer: 56.0001

Understand?

Elements are _____.a chemical substance composed of atoms of two or more different types of atoms
substances that are made up of only one type of atom
subatomic particles with a positive charge
only found on earth

Answers

Answer: substances that are made up of only one type of atom

Step-by-step explanation:

Element is a pure substance which is composed of atoms of similar elements. Example: Carbon (C)

Compound is a pure substance which is made from atoms of different elements combined together in a fixed ratio by mass.  Example: water H_2O

The subatomic particles with a positive charge are called as protons and are located in the nucleus of the atom.

Thus elements aresubstances that are made up of only one type of atom.

B.) Substances that are made up of only one type of atom