What is 8.19 divided by 4.2 and show your work

Answers

Answer 1
Answer:

(8.19)/(4.20)= (819)/(420)

Simplify by 7 and by 3 (or by 21 straight away).

(819)/(420)=(819/7)/(420/7)=(117)/(60)=(117/3)/(60/3)=(39)/(20)

Your answer is (39)/(20) or 1.95.


Related Questions

What is the area of the triangle in the figure
Why can't a triangle have more than one obtuse angle
Given the equation 1/4(2)^x find the average rate of change between f(2) and f(5)
If you know the perimeter of a rectangle but not its width or length, can you calculate its area? Explain.
Any Examples? Question: Use the data in the table to write a multiplication story for the number fact. Solve. Data in Table: 4 Bandages in 1 kit, 6 Cleanser Pads in 1 kit, and 12 Cotton Balls in 1 kit. The number fact they gave me is, 2x6. I know 2x6=12, I just need a multiplication story.

Answer as many as you can thank you

Answers

I don't think you should have people doing your homework. If you need help, try YouTube videos on the subject that you need help on. I'm sure someone posted a video on algebra. Good luck!
are there any more instructions included in the problem?

$1.12 for 8.2 ounces

Answers

To find the unit rate or how much one-ounce costs
You divide 
1.12/8.2
$0.14 For one ounce
What are you excactly asking

A 120 watt light bulb uses about 0.1 kilowatt of electricity per hour.if electricity costs $0.20 per kilowatt hour how much does it cost to have a bulb on for an hour?

Answers

A 120 watt light bulb uses about 0.1 kilowatt of electricity per hour.if electricity costs $0.20 per kilowatt hour. Let's solve how much does it cost to have a bulb on for an hour. => 120 watt = 0.1 kilowatt per hour which costs 0.20 per kilowatt per => 0.1 kilowatt per hour * 0.20 = 0.02 dollars in an hour.

Answer:

$0.02 is the cost to have the bulb on for an hour

Step-by-step explanation:

A 120 watt light bulb uses about 0.1 kilowatt of electricity per hour

We can assume 1 kilowatt per hour = 1 unit

So total units of electricity consumed in 1 hour = 0.1 × 1

= 0.1 kilowatt hour or 0.1 unit

Since cost of one unit or 1 kilowatt hour is = $0.20 per unit or kilowatt hour.

Therefore, total cost to have this bulb on for an hour = Number of units consumed by the light bulb × per unit cost

= 0.1×0.20

= $0.02

$0.02 is the cost to have the bulb on for an hour.

what is 7/5 as a decimal number

Answers

To convert a fraction to decimal simply divide the top number by the bottom number. This would give you 1.4. Hope this helped!
7/5 =

= 1 2/5 =

= 1 4/10 =

= 1,4

Solve 120000/1+48e^0.015t=24e^0.055t

Answers

hi im so sorry but i don't know the answer to your problem

Dawn draws 1 card, replaces it, and draws another card. Is it more likely that she draws 2 red cards or 2 face cards?

Answers

Two red cards pls trust