Consumer tastes or preferences most directly impact demand, as it is driven by consumer behavior. Their preferences may also indirectly influence supply and elasticity, with changes leading to shifts in production or affecting how price changes impact demand.
Consumer tastes or preferences are most likely to have an effect on B. demand. This is due to the basic economic principle that demand is driven by consumer behavior. If consumers prefer a particular product or service, demand for that product or service will increase. On the other hand, if consumers' preferences change and they no longer want a particular product or service, demand will decrease.
Although consumer preferences could indirectly influence supply and elasticity, the most direct impact is on demand. In terms of supply, if consumers' preferences shift towards a specific product, it may prompt manufacturers to increase production, which would increase the supply. As for elasticity, when there is a strong preference or need for a product, its demand tends to be inelastic, as changes in price have less effect on the quantity demanded.
#SPJ6
b. Project
c. Access
d. Evernote
$183.09
$127.30
$89.48
$183.09 is the amount in U.S. dollars should you receive if the exchange rate is $1 USD = €EUR 0.6991. Hence, option B is correct.
The rate at which one currency can be exchanged for another is known as the exchange rate between two currencies. In other words, the exchange rate is the cost of one currency relative to another.
You may find out the worth of your currency in another currency using an exchange rate. Consider it to be the cost associated with buying that currency. For instance, in June 2022, the exchange rate between the two currencies was 1.05 for the euro and 0.95 for the dollar.
The price of one country's currency in terms of another country's currency is what is known as the exchange rate. Therefore, £1 will buy you $1.35 if the exchange rate between UK pounds and US dollars is 1.35.
Thus, option B is correct.
For more information about exchange rate, click here:
#SPJ2
Answer:
183.09
Explanation:
128/0.6991=183.09
Based on the information given, it should be noted that the variable cost per unit will be $14.
The variable cost per unit will be:
= Direct materials + Direct labor + Variable manufacturing overhead + Sales commission + Variable administrative expenses
= 7 + 4 + 1.5 + 1 + 0.5
= 14
The total amount of variable cost will be:
= 14 × 18000
= $252000
When 22,000 units are produced and sold, the total amount of variable cost will be:
= 22000 × 14 = $308000
The average fixed cost manufacturing cost per unit will be:
= (20000 × 5)/18000
= 5.56
When 22,000 units are produced, the average fixed manufacturing cost per unit produced will be:
= (20000 × 5)/22000
= 4.55
The total amount of fixed manufacturing overhead incurred will be:
= 20000 × 5
= $100000.
Learn more about variablescost on:
Answer:
1) total variable cost per unit $14
2) total variable cost per unit $14
3) total variable cost = $14 x 18,000 = $252,000
4) total variable cost = $14 x 22,000 = $308,000
5) average fixed manufacturing cost = $100,000 / 18,000 units = $5.56 per unit
6) average fixed manufacturing cost = $100,000 / 22,000 units = $4.55 per unit
7) total fixed manufacturing overhead = $100,000
8) total fixed manufacturing overhead = $100,000
Explanation:
The company's variable costs for producing 20,000 units
The company's variable costs for producing 20,000 units