Ryans living room is 10 feet wide, 12 feet long, and 10 feet high. If one gallon of paint covers 400 square feet of surface area, how many gallons of paint would Ryan need to paint all four walls and the ceiling? Please help.

Answers

Answer 1
Answer: we have to calculate the suface of the four walls and the ceiling.
Surface of the four walls=2(10 ft * 10ft ) + 2(12 ft * 10 ft)=200 ft² + 240 ft²=
=440 ft²
Surface of the ceiling=10 ft * 12 ft=120 ft²

Total surface=440 ft² + 120 ft²=560 ft²

Now, we have to caluclate the number of gallons of paint.

1 gallon------------------------400 ft²
x----------------------------------560 ft²

x=(1 gallon * 560 ft²) / 400 ft²=1.4 gallons.

answer: Ryan need to paint all four walls and the ceiling 1.4 gallons.

Related Questions

John Sells Hamburgers For $3 Each and cheeseburgers for $3.50 each. One afternoon, he sells a total of 24 burgers for $79. How Many hamburgers did he sell?
sam paid $20 for two t-shirts. the price for each t-shirt was a multiple of 5. what are the possible prices of the t-shirts?
Find the vertex of this parabola:y = -5x2 - 10x - 15Enter the correct answer.
Pedro bought lb of red sand and lb of brown sand to refill his sand box. Both types of sand cost $4.60 a pound. How much did Pedro spend on the sand? A. $29.85 B. $31.05 C. $33.05 D. $33.75
Why did the farmers daughter watch the lady cows

I need help with this! 23 points!

Answers

the answer is -3, you distribute 14 then you do 18+42 and combine the x values then solve

at the local grocery store ,a 16-ounce bottle of apple juice costs$3.20 what is the cost of the apple juice

Answers

$3.20 trick question.

Change 16/20 to tenths

Answers

the answer is 8/10 16 divided by 2 and 20 divided by 2

16/20 = 8(2)/10(2) = 8/10. 8/10 can also be further reduced to 4/5.

What is the square root of 25/9?

Answers

The square root of 25/9 is 5/3
square root of 25 = 5
square root of 9 = 3
therefore the square root of 25/9 = 5/3

The number of light bulbs sold each day in two different hardware stores is represented in the box-and-whisker plots below. Which store's median number of light bulbs sold is greater?

A.

Store A

B.

Store B

C.

both the same

D.

cannot tell from given plots

Answers

Answer:

A. Store A

Step-by-step explanation:

The median is shown by the very middle line of the box. The middle-most line on the box of store A is greater than that of Store B

A local electronics store raised its prices on headphones by 20%. The headphones that Stan wants to buy now cost $36. How much did the headphones cost before the price increase?

Answers

Let the price before the increase be x.

Since there was 20% increase, the new price would be:

(100% + 20%) = 120%

120% x = 36

(120/100)x = 36

1.2x =36

x = 36/1.2

x = 30.

Price before the increase = $30.