Step-by-step explanation:
Since the last reflecting off glass
Answer:
$3
Step-by-step explanation:
Because you subtract $23-$11 to get the total you spent on avocados then you divide 12/4 because you bought 4 avocados
Answer:
3 dollars for each avocado.
Step-by-step explanation:
Since you had 23 dollars in the beginning and 11 dollars in the end, subtract to find out how much was used for the avacados.
23-11=12
Next, since you bought 4 avocados, you divide 12 by 4 to find out how much each cost.
12/4=3
Each avocado cost 3 dollars.
You can check by multiplying 3 by 4.
3x4=12
Then, add the 12 dollars spent to the 11 dollars left.
12+11=23 dollars