In 2000, there were 7689 weekly newspapers in the United States. This s about 94% of the number of weekly newspapers in the United States in 1960. How many weekly newspapers were there in 1960? Round to the nearest whole number.
Answers
Answer 1
Answer:
In 2000, 7689 weekly papers = 94% of number of weekly papers in 1960
Let weekly papers in 1960 be x.
7689 = 94% of x
7689 = (94/100)*x
7689 * 100/94 = x
8179.787 ≈ x
x ≈ 8179.787
Number of weekly newspapers in 1960 rounded to the nearest whole number = 8180
The best thing to do is to divide 76 by all of them, and if it is whole number, it is a factor. 76/4= 19 76/14= 5.438 76/8= 9.5 76/12= 6.333 As the only whole answer is 19, this means that 4 is the only multiple here Hope this helps :)
The factors of 76 are: 1, 2, 4, 19, 38, 76
1 × 74 2 × 38 4 × 19
Looking at the options given, A) 4 is a factor of 76, B) 14 is not shown, so it is not a factor of 76, C) 8 is not shown either, and finally D) 12 is not a factor of 76. This means that from the options that were given, the correct answer is A) 4.
Answer:
I really don't know where to go with this. I just need help with it fast. because idk what I'm doing I'm giving max points.
Answers
y=ax+b a... slope b... interception on the line y
you get the equation y=-1/2 *x + 12
This is what i would put Because they have given you slope and y intercept .
Equation of line format
Y=mx+b
Where slope is "m" : -1/2
Where Y-intercept is "b": 12
Therefore,
Y= -1/2x+12
A 2 pound box of spaghetti cost $2.50 Philip says that the unit cost 2/2.50= $0.80 per pound explain his error
Answers
You divide $2.50 by 2, not 2 by $2.50. Therefore, $2.50 by 2 is $1.25 per pound, not $0.80
Find the selling price of a $270 by bicycle with a 24% markup
Answers
first find what 24% of 270 is. multiply .24 times 270 to get 64.8. Then add 64.8 to 270 to get the markup price.
334.8
270 times .24 (which is equal to 24%) is equal to 64.8. You add that to the 270. 64.8+270=334.8!
How do you divide 25.20 by 4
Answers
4 will go into 25 six times that leaves 1.20. 4 goes into 1.20 .3 times 6+.3 is 6.3
6.3 (I used the calculator l)
Find the discount on $44 sweater that is on sale for 25 % off?
Answers
44 * 25% = 44 * 25/100
= 44 * 1/4
= 44 * 0.25
= 11
The discount on a $44 sweater that is on sale for 25% off is $11.