Margaritas is a very popular restaurant. Occasionally, the restaurant provides lunch and/or dinner for a local charity house. Each lunch costs $6.50. Each dinner costs $10.25. The restaurant's expenses for providing the meals cannot exceed $1,183 per trimester. If x represents the number of lunches and y represents the number of dinners, what domain best fits the situation

Answers

Answer 1
Answer:

The y would = 115.4 and the x would = 182



Related Questions

Find the ratio of the following is175and210​
True or false1. All parallelograms are squares.2. All squares are parallelograms.3. All trapezoids are scalene.4. All squares are rhombuses.5. All rhombuses are squares.6. All rectangles are squares.7. All squares are rectangles.
From the set {21, 37, 45}, use substitution to determine which value of x makes the inequality true.x - 8 > 29 45 none of these 37 21
Latex paint sells for $22 per gallon and will cost you $154 to paint your room. If each gallon will cover 340 square feet, how many square feet of wall space do you have in your room?
Provide an appropriate response.39) Find a set of 7 scores that has the same mean but a smaller standard deviation than the set {65, 71, 77, 80, 82, 90, 96}.

A+√b) (a-√b .)is equal to​

Answers

Value of given multiply a² - b

Given that;

(a+√b)(a-√b)

Find:

Value of given multiply

Computation:

(a+√b)(a-√b)

Formula used;

⇒ (a + b)(a - b) = a² - b²

So,

⇒ (a+√b)(a-√b)

⇒ (a)² - (√b)²

⇒ a² - b

Learn more:

brainly.com/question/6421635?referrer=searchResults

Answer:

Step-by-step explanation:

a^(2)  - a√(b)  + a√(b)  - b^(2) \n= a^(2) - b^(2) or (a+b) . (a-b)

you are purchasing jeans and t-shirts. jeans cost $35.and t-shirt costs $15. you plane on spending $115 and purchasing a total of 5 items. how many pairs of jeans and how many t-shirt will you buy

Answers

The answer is
2 jeans
3 t-shirts
Because jeans are £35 so £35x2=£70
T-shirt are £15 so £15x3=£45
£45+£70=£115

Find n.
3/10= n/50
n=______

Answers

If you would like to find n, you can do this using the following steps:

3/10 = n/50
n = 3/10 * 50
n = 3 * 5
n = 15

The correct result would be n = 15.

Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?

Answers

500/250=1/x
cross multiply
250(1)=(500)x
250=500x
divide both sides by 500
$0.50 per balloon

What is the solution of this system of linear equations?A. (1, 0)
B. (0,0)
C. (0, 1)
D. X=0
Graph is attached , help quick please

Answers

Answer:

The answer is C.

Step-by-step explanation:

Inordertofindthesolutionofthelinearequation,youhavetofindthecoordinateswheretheyintersect.

So according to the graph, both lines intersect at the coordinates of ( 0 , 1 ).

(Correct me if I amwrong)

The volume of a cylinder is 32.25 cubic inches. If a cone has the same height and radius as the cylinder, what is its volume?8.06 cu. in.

10.75 cu. in.

21.5 cu. in.

32.25 cu. in.

Answers

10.75 cu.in., as volume of a cylinder is 3 times bigger than volume of a cone, according to their equations:
V_(cylinder) = \pi^(2) rh V_(cone) = (1)/(3) \pi^(2) rh

Answer:

option 2nd is correct

volume of a cone is, 10.75 cubic inches

Step-by-step explanation:

Volume of a cone (V) is given by:

V = (1)/(3) \pi r^2h            ......[1]

where,

r is the radius of the cone and h is the height of the cone respectively.

As per the statement:

The volume of a cylinder is 32.25 cubic inches.

Volume of a cylinder is given by:

\text{Volume of a cylinder} = \pi r^2h

32.25 = 3.14 \cdot r^2h

Divide both side by 3.14 we have;

10.27 =(r')^2(h')

r</p><p>o(r')^2(h)= 10.27

It is also given that a cone has the same height and radius as the cylinder.

r' = r and h' = h

r^2h = 10.27

Using formula [1] we have;

V = (1)/(3) \cdot 3.14 \cdot 10.27

Simplify:

V = 10.75 cubic inches

therefore, volume of a cone is, 10.75 cubic inches