What is 15% of 63.20?

Answers

Answer 1
Answer: 15% means  0.15 .

'of' means 'times'.

The problem is      (0.15) x (63.2) .

I think you can take over and do it from here.
Answer 2
Answer: 15% of 63.20=9.48

There's your answer 

Related Questions

Find the square root of 529
OutcomeProbability 0.250.250.250.25Which is the expected value of the random variable with the given probability distribution?a. 0C. 1.5b. 1
2,4,7,14,17,34,37,74,77,154 What is the rule for the pattern (try your best to figure it out) ill tell you if you're right or wrong!
50 Brainly Points answer the question
(x+5)(x-7)=x^2What does x equal?

Events A and B are mutually exclusive, with P(A) = 0.36 and P(B) = 0.05. 

What is P(A or B)?

  A.0.018  B.0.31  C.0.41  D.0.86

Answers

Since A an B are mutually exclusive, you can just add the two probabilities. Mutually exclusive means that one does not depend at all on the other.

What is 91 divided by 0.7

Answers

well i got 130.

hope it helps : )

the answer is 170.( if you need to know how I got it then just post another question im on here a lot so ill probably see it)

A hose fills a hot tub at a rate of 2.58 gallons per minute. How many hours will it take to fill a 268​-gallon hot​ tub?

Answers

Answer:

1.73 hours

Step-by-step explanation:

This can be solved with proportions.

(2.58 gallons)/(1 minute) = (268 gallons)/(x minutes) \n

Cross multiply and you get:

2.58x gallons * minutes = 268 gallons * minutes\n

Divide by 2.58 gallons and you get:

x minutes = (268 gallons)/(2.58 gallons) * minutes \nx minutes = 103.876 minutes\nx = 103.876 minutes\n

And to find out the number of hours that is, divide by 60 and you get 1.73 hours.

A 2-yard piece of aluminum wire costs $17.16. What is the price per foot?
PLS ANSWER!!!!

Answers

Answer: $2.86

Step-by-step explanation:

2 yards is 6 feet, divide total price by amount of feet.

Answer: $2.86

Step-by-step explanation:

2 yards is 6 feet, divide total price by amount of feet.

How are the dividend and divisor of a division expression related to the parts Of a fraction

Answers

The divisor is the denominator and the dividend is the numerator.
 

Cd City sells 5 CDs for $49. Music Land sells 8 CDs for for $59.50. Which store is the better place to buy CDs?

Answers

Well, first you would need to divide 49 by 5. Your answer would be $9.80 for 1 CD at CD City. Next you would divide 59.50 by 8. Your answer would be $7.44 for 1 CD at Music Land. Which store would you want to get CDs from? BTW, Music Land is the answer. Hope this helps!!!!!!!!!!! :)