Answer:
Step-by-step explanation:
took the test and got it right
8x = 5x + 27 Add 12 to both sides
3x = 27 Subtract 5x from both sides
x = 9 Divide both sides by 3
Answer:
the answer would be it costs $30 for 20 bags of rice
Step-by-step explanation:
divide $3 by 2 to get $1.50 and then multiply $1.50 by 20 to get $30
Answer:
30 dollars
Step-by-step explanation:
2 x 10 equals 20, so multiply 10 by 3 and you get 30.
v1, v2, v3, v5
Answer:
5
Step-by-step explanation: