Math is hard!! I watched YouTube videos on this question and ask people how to do it but I still can't do it
Math is hard!! I watched YouTube videos on this question - 1

Answers

Answer 1
Answer:

What exactly is the question?  8 ( ?? / 6 ) - 9 ( 9 / 11) =

How many sixths is that?

Answer 2
Answer: Hope this explained to you how to solve it

Related Questions

keith and michelle went out to dinner. the total cost of the meal,including the tip,came to $53.70. if the combined tip came out yo 9.60,and each friend spent and equal amouny,how much did each friend pay not including the tip?
the ratio is 1:2 if 1250 more snowboarders bought season passes than skiers how many snowboarders and how many skiers bought season tickets
John is thinking of a number. He gives the following 3 clues. ``My number has 125 as a factor. My number is a multiple of 30. My number is between 800 and 2000.'' What is John's number?Please answer correctly
Simplify 9 to the second power over 9 to the seventh power.
How do you solve -36x+2/4 (the “/“ is because it’s a fraction)

Which of the following is true for two complementary angles ∠RST and ∠TSU?Question 4 options:

A)

m∠RST + m∠TSU = 90°

B)

m∠RST + m∠TSU = 180°

C)

m∠RST = m∠TSU

D)

m∠RST = ½ × m∠TSU

Answers

Answer:

Option "A" is the correct answer to the following question.

Step-by-step explanation:

Complementary angles ⇒ If the sum of two angles becomes 90 degrees, we can say that this is a complementary pair of angles.

In the given situation angle ∠RST and ∠TSU are a pair of complementary angles.

∠RST + ∠TSU = 90° (Complementary angles)

So, we say that the option "A" is the correct answer.

Answer:

Option A

Step-by-step explanation: I took the test

16-pound bag of Kitty Kibbles is $24.00. An 8-pound bag of Feline Flavor is $11.20. Which statement about the unit prices is true?

Answers

To find the unit price you divide the total cost of the bag by the amount of pounds in the bag.

Thus, the unit price of Kitty Kibbles is 24/16, or 1.5.  This means that each pound of Kitty Kibbles costs $1.50.

Also, the unit price of Feline Flavor is 11.20/8, or 1.4.  This means that each pound of Feline Flavor costs $1.40

Feline Flavor is cheaper per pound than Kitty Kibbles (or Kitty Kibbles is more expensive than Feline Flavor per pound).

Answer:

Kitty Kibbles has a higher unit price of  $1.50/ pound

Step-by-step explanation:

Can some one help me on this plz

Answers

step 1
switch x and y
[x=-3y+27]

step 2
solve for y in steps
[x-27=-3y]

step 3 another solving
[(x-27)/-3=y]

step 4 simplify
[-1/3x+9=y]
(since -27/-3=+9)

attachment below

Determine the equation for the parabola graphed below

Answers

Answer:

y=(x-2)^2-1

Step-by-step explanation:

The given function:

Since the function  is open upwards means is of y=x^2

And we can see one unit down and 2 units shifted on right in parent function.

Therefore, the function is of y=(x-2)^2-1

Graph takes parabola shape by quadratic function.

Hollis house is located at (-1,4). She can walk in a straight line to get to Jedds house. A fast food resturant is located at (-3,2) and partitions the way from hollis house to jedds house by a ration of 1:2 find the coordinates of jedds house

Answers

Answer:

The coordinates of Jedds house are (-7 , -2)

Step-by-step explanation:

* Lets explain how to solve the problem

- If point (x , y) divide the distance between the two points

  (x_(1),y_(1)) and (x_(2),y_(2)) at the ratio

  (m_(1):m_(1)), then

  x=(x_(1)m_(2)+x_(2)m_(1))/(m_(1)+m_(2)) and

  y=(y_(1)m_(2)+y_(2)m_(1))/(m_(1)+m_(2))

* Lets solve the problem

∵ Hollis house is located at (-1 , 4)

(x_(1),y_(1)) = (-1 , 4)

∵ She can walk in a straight line to get to Jedds house

∵ The restaurant is located at (-3 , 2) and partitions the way from

   Hollis house to Jedds house by a ration of 1 : 2

∴ (x , y) = (-3 , 2)

(m_(1):m_(1)) = 1 : 2

- Lets consider that Jedds house is located at (x_(2),y_(2))

-3=(-1(2)+x_(2)(1))/(1+2)

-3=(-2+x_(2))/(3)

- Multiply both sides by 3

-9=-2+x_(2)

- Add 2 for both sides

-7=x_(2)

2=(4(2)+y_(2)(1))/(1+2)

2=(8+y_(2))/(3)

- Multiply both sides by 3

6=8+y_(2)

- Subtract 8 for both sides

-2=y_(2)

The coordinates of Jedds house are (-7 , -2)

Answer:

(-7 , -2)

Step-by-step explanation:

The above answer is correct

Please help i have to go to school in 40 min

Answers

2. 24/10 (if need to simplify it's 12/5)
3. 8/5 (can't simplify more)
5.60/5 (simply 12/1 = 12)
6.21/10 (can't simplify)
5: 12, 6: 2 and 1/10, 2: 2 and 2/5, 3: 1 and 3/5 to figure it out do whole number x numerator divided by denominator