Whats the percent of change?


10 gallons to 24 gallons

Answers

Answer 1
Answer: the 100% is 10 gallons, so 24 is x%:
10/100 = 24/x
x = 24*100/10
x = 240
so 24 gallons is 240%, the percent change is: 240 - 100 = 140%

Answer 2
Answer: Change = 24-10
Percentage change = 14/10 * 100 = 140%

Related Questions

HELP ASAP SHOW WORK ON ALL 3 TOO AND I WILL MAKE YOU BRAINLIEST!!
What is 1/4 x 3 6 / 4
Compare the ruler you made to an inch ruler.Describe a how they are alike and how they are different
Which is bigger 0.81 or 0.808
Hey idk what 2+2 is

kyle drew tree line segments with these lenngths: 2/4" , 2/3" , 2/6" list the fractions in order from least to graiter

Answers

First you find a common denominator, which is 12 ( as 4,3 and 6 all go into 12). So 2/4 becomes 6/12, as 4 multiplied by 3 is 12 and whatever you do to the denominator you must do to the numerator. Then 2/3 becomes 8/12. And 2/6 becomes 4/12. If you put these in order the answer is:

2/6, 2/4, 2/3

3/4, -7/10, -3/4, 8/10, put in order from least to greatest

Answers

-3/4, -7/10, 3/4, 8/10

What is the multiplication property of 53x6=6x53

Answers

the answer is 318 but will still get the answer because it still uses the same number but In a different way
This is the associative property.  This applies for addition and multiplication.  This means that both numbers can be multiplied in any order and still get the same results.

What does 3/10 + 16/100 equal?

Answers

the answer i have for you is 0.46
Okay so what you want to do is find the common factor okay? So the simplest one would be one hundred, so 3/10 *10 would be? Yes 30/100, and 16/100 just stays the same. So 30/100+16/100 is?46/100 if you wan to simplify it, 46/100 divided by two is 23/50. So yeah.

What's the value of 28 tens

Answers

The value of 28 tens is 280 because a ten is literally 10 you only multiply 28*10= 280 So the value of 28 tens is 280.

Thank You!
the value will be 280 because you have 28 tens and you will have to do 28*10 to get the answer

What is the unit rate: $1.12 for 8.2 ounces

Answers

If you need the Unit Rate for ounces, divide $1.12 by 8.2. Rounded it would be $0.14.