How do you figure out a sum of 2 number, like the sum of 24 and 75?

Answers

Answer 1
Answer:

the sum of 24 and 75 just means  24 plus 75, so 24+75=99

your answer is 99

Answer 2
Answer: What the previous comment said is absolutely correct

Related Questions

PLEASE ANSWER FAST!!! Which is the more reasonable measurement of the distance between the tracks on a CD: 1.6 ⋅ 10^−3 mm or 1.6 ⋅ 10^3 mm? Justify your answer.
Which of the following equations matches the function shown above?
Evaluate the expression 10 + (8-4)2 - 2.​
At the movies, Liz eats 1/4 of a box of popcorn. Her friend Kyra eats 2 times a small much as Lizard eats. How much of a box of popcorn does Kyra eat?
NEED HELP 15 POINTS!!!

Which is a better deal 48 oz for $6 or 4 lbs for $12? Please answer its urgent!!!!

Answers

Hi Kaiden!

So to answer the question, we'll first need to understand the conversion from ounces to pounds.  In the U.S.A., 1 lb (pound) is the same as 16 oz (ounces).  To approach this problem, we can either convert pounds to ounces or ounces to pounds, in order to better compare the two prices we're given.  For this problem, let's convert the 4 lbs to oz.

We know that 1 lb = 16 oz so using multiplication, we can find that 4 lbs is:
⇒ 4 × 16 oz = 64 oz.

Let's look at the problem again.  We now see that the deal is either 48 oz for $6.00 OR 64 oz for $12.00.  If we take the first part of the deal, 48 oz for $6.00, and multiply everything by 2, we can further see that the deal is now:
96 oz for $12.00 OR 64 oz for $12.00.  We can now see that we get more quantity with the first deal.

-Hope this helps!

Well, right now we would have to convert.
So there are 16 ounces inn 1 pound.
First we would have to multiply 16 times 4 to see how many ounces.
16 times 4 = 64 ounces.
Now let's see how many POUNDS is 48 ounces.
We would have to divide 48 by 16, which is 3, so it would be 3 pounds.
Now we would have to find the unit rate of both sides.
So we would do 12 divided by 4 which equals 3, so it's $3 for every pound.
Now we must find the unit rate of the other given option.
We'll do 6 divided by 3, (because 48 ounces is equivalent to 3 pounds),
and that'll be 2, so it's $2 for every pound.
Now, we'll have to go with the cheaper option, because it'll be the better deal, and that deal is.....................
48 oz for $6.
I hope I helped, and PLEASE choose my answer as the Brainliest!
Thank you! =D

10y = 360degrees????????????????

Answers

y equals 36 because 10 times 36 is 360

best rentals charges a daily fee plus a mileage fee for renting its cars. barney was charged $159 for 3 days and 300 miles, while mary was charged $289 for 5 days and 600 miles. what does best rental charge per day and per mile?

Answers

Answer:

Let charge per day be $x  and charge per mile be $y  

then:

as per the given condition we have;

3x + 300y =159          .....[1]

5x + 600y = 289       .....[2]

Multiply equation [1] both sides by 5 we get;

5(3x+300y) = 5 \cdot 159

Using distributive property: a \cdot(b+c) = a\cdot b+ a\cdot c

15x+1500y = 795                 .....[3]

Multiply equation [2] by 3 both sides we get;

3(5x+600y) = 3 \cdot 289

Using distributive property: a \cdot(b+c) = a\cdot b+ a\cdot c

15x+1800y = 867                    .....[4]

Subtract equation [3] from [4] to eliminate x and solve for y;

15x+1800y-15x-1500y = 867 -795

Combined like terms;

300y = 72

Divide both sides by 300 we get;

y = (72)/(300)=0.24

⇒  y =$0.24 per mile.

Now substitute this value y in equation [1] to solve for x;

3x + 300(0.24) =159

3x + 72 =159

Subtract 72 both sides we get;

3x + 72 -72 = 159 -72

Simplify:

3x = 87

Divide both sides by 3 we get;

x = (87)/(3) = 29

Therefore, the best rental charges per day is, $ 29 and the charges per mile is, $0.24





How many cups is equal to a quart

Answers

4 united states customary cups
Only 4 cups.........

What does 4.875 mean in fraction

Answers

4.875 as a fraction is 4 7/8.

* Write decimal as a fraction by putting 1 as denominator, so 4.875/1

* Multiply numerator and denominator by 10 x 10 x 10 to get 4875/1000

* Simplify the fraction so it gets 39/8

* Turn into a mixed number and get 4 7/8

The decimal number 4.875 is equal to the fraction 4 7/8.

The decimal number 4.875 can be expressed as a fraction in the following way:

4.875 = 4 + 0.875

The whole number part, 4, can be written as a fraction with a denominator of 1: 4/1.

The decimal part, 0.875, can be expressed as a fraction by considering the digits after the decimal point.

Since there are three digits after the decimal point, we can place the decimal number over a denominator of 1 followed by three zeros: 875/1000.

Combining the whole number and decimal parts, we have:

4.875 = 4 + 0.875 = 4 + 875/1000

To simplify this fraction, we can divide both the numerator and denominator by their greatest common divisor, which in this case is 125:

4.875 = 4 + 875/1000 = 4 + (875/125) / (1000/125) = 4 + 7/8

Therefore, the decimal number 4.875 is equal to the fraction 4 7/8.

Learn more about fraction click;

brainly.com/question/10354322

#SPJ6

Use the distributive property to write an equivalent expression for
8(y-7)

Answers

Answer:8y-56

Step-by-step explanation:8(y-7)= (8*y)+(8*(-7)) so 8y+(-56) or 8y-56

Answer:

The answer is

Step-by-step explanation: