You can find out which is the better deal by dividing the price by the amount of ounces available. Here are the unit prices for each answer choice: A (.15), B(.16), C(.12), and D(.15). The cheapest unit price would be the best deal. Thus, the answer is choice C! Hope this helped :))
Answer:
The unit rate is 6 gallons per minute.
Solution:
Given, The flow rate of the gas pump is 2/3 of a gallon in 1/9 of a minute,
We have to compute the unit rate?
We know that, a unit rate describes how many units of the first type of quantity corresponds to one unit of the second type of quantity
Here first quantity is gas and the second quantity is time
Hence, the unit rate is 6 gallons per minute.
Answer:
6 GALLONS PER MINUTE
Step-by-step explanation:
Answer:
-4z - 11z + 2z - -6z =7
z= -1
Step-by-step explanation:
I hope this helps!
Have a lovely day! <3
Answer:
z=-1
Step-by-step explanation:
First combine the like terms: -4z-11z+2z-(-6z)=-4z-11z+2z+6z=-15z+8z=-7z
Then solve after combining like terms: