a stubborn student who argues with the school principal
B.
a rebellious young girl who feels insecure
C.
a daughter as pretty as her mother
D.
a sister who loves and cares about her family
Answer:
a
Explanation:
Answer:
Explanation:
Do you have the story?
Answer: $30.5
Explanation: To solve this problem, we need to calculate how much the chef spent in each one of the products (cucumbers, peppers and tomatoes), to do that, we can use the given relationship between the number of products and their prices:
first the cucumbers:
6 cucumbers cost $2 so 1 cucumber will cost:
cost of 1 cucumber=2/6
and the final cost will be the cost of 1 cucumber multiplied by the number of cucumbers the chef bought:
C(cost of cucumbers)=9*2/6
C=$3
Now we do the same thing for the peppers and the tomatoes:
cost of 1 pepper=9/12
P(cost of peppers)=18*9/12
P=$13.5
Cost of 1 tomato=4/6
T(cost of tomatoes)=21*4/6
T=$14
So the total amount of money would be the sum of the cost of cucumbers, peppers and tomatoes:
total=C+P+T
total=$3+$13.5+$14
total=$30.5
B.Seeing the finish line, Jodi, one of the runners, sprinted, she won the race.
C.Seeing the finish line, Jodi, one of the runners, sprinted, and won the race.
D.Seeing the finish line, Jodi, one of the runners, sprinted, and she won the race.